Byl již pokořen Argument čínského pokoje?

Doplňuji:
Když to musí být: Ptám se samozřejmě zda byl vytvořen počítač, který nejen, že splnil kvótu zmíněného testu, ale právě také dokázal obstát vůči argumentu, který tvrdí, že současné umělé inteligence nejsou realistické… (něco jako že PC nemůže vytvořit náhodu) Tento argument přeci říká, že PC jen tupě sahá do paměti – ale logicky neuvažuje – neuvažuje jako živý…

Odpovědi
Hornisse

Argument čínského pokoje je myšlenkový experiment, není na něm co pokořit ani potvrdit. Nemyslíš spíš Turingův test?
Doplňuji:
Pak se ale na to máš zeptat přímo. Programy, které by splnily nějaké stanovené kritéria Turingova testu existují, problém ale je s tím stanovením kritérií. Sám Turing to nikdy nedefinoval jako reálný test s danými podmínkami.

Nicméně jak správně poznamenáváš, problém je s čínským pokojem. Programy které test splnily nebyly vytvořeny tak, aby reálně komunikovaly, ale aby účelově oklamaly rozhodčí. Typicky poslední případ, ‚Eugene Goostman‘, který oklamal rozhodčí vydáváním se za puberťáka se špatnou znalostí angličtiny. Takový to program ale ani není v duchu Turingova testu.

Jestli program může doopravdy rozumět komunikaci nebo bude vždy padat na argumentu čínského pokoje je spíš filozofická otázka. To, jestli program rozumí, není možné nijak rozeznat. Program který rozumí bude za všech okolností dávat stejné odpovědi, jako program který jen napodobuje porozumění. Právě v tom je podstata toho argumentu.

Zajímavější filozofická otázka je, jestli vůbec existuje nějaký rozdíl mezi napodobením inteligence a samotnou inteligencí.

Fienir

Tak předlož argument a pokořme ho :)
Doplňuji:
Když už někdo nakousl ten turingův test, tak jsem někde četl, že ho pokořil Cleverbot, můžete kdyžtak ověřit tu: http://www.cle­verbot.com/

huxa

Pc právě uvažuje čistě logicky a vše vypočítává či tahá z pevné paměti.
Člověk také se nejdříve něco musí naučit, až potom něco zvládne, z vědeckého pohledu jsme prostě hloupé stroje s přírodními komponenty, místo tranzistorů máme neurony, místo paměti máme neurony, místo zdroje srdce.

Hornisse

á propos, když zabrousím hlouběji do filozofie, čím jsi schopný doložit, že živí tvorové, lidé, stejně jako počítač jen tupě nesahají do paměti? To je ryzí filozofie, na tu ti věda nedokáže dát odpověď.

Mimochodem, počítače schopné vytvořit náhodu samozřejmě existují. Jsou to velice drahé mašinky s různě navrženými obvody pro generování skutečně náhodných čísel, používané například v kryptografii. Jenže schopnost generovat náhodný výsledek s umělou inteligencí v podstatě až tak moc nesouvisí.

Fienir

Já jsem opačného názoru, že lidé a živí tvorové jsou systémy tak složité, že logika jejich chování není na první pohled zřejmá.