bolak

Znehodnotily by se měny jednotlivých zemí, pokud by 99% lidské populace zemřelo? Třeba na nějaký virus?

Xaphan69: Jak by se mohla měna naopak zhodnotit? 99% populace vymře, tzn. všude budou válet hromady volných prachů, tzn. když si každej posbírá co unese, budou ze všech najednou milionáři, ale co si za ty miliony koupěj, když nikdo nebude pracovat/vyrábět, protože bude z každýho najednou milionář?

ivzez: já bych právě řekl, že peníze se znehodnotěj, ale zlato, diamanty a podobný suroviny svoji hodnotu mít budou, protože ty maj svý unikátní vlastnosti, který jim zůstanou.

fcoop: kdepak, z každýho prášku, kterej si vezmu, vznikne nová geniální otázka.

Odpovědi
ivzez

Podle mne ano a znehodnotily by se i zlato, diamanty apod.
Pokud nebude kdo mít vyrábět, nebude co kupovat a měna,
zlato i diamanty budou na dvě věci…

______

Reakce na doplnění otázky:

Zlato i diamanty budou mít své vlastnosti samozřejmě dál.
Ale k čemu budou, když bude chybět, kdo by je ocenil?

Reezo

Pokud by vymřelo 99% populace na planetě tak si myslím, že by lidi asi nezajímali jejich cennosti. Navíc si to nikdo nedokáže představit, kdyby z populace 7 miliard najednou bylo 70 Miliónů. Navíc by taková pohroma poslala lidstvo o pár desítek či stovek let zpátky.

štamgast

V takovéto situaci budou všem peníze jedno, budou se snažit, aby vůbec přežily.

da ny

Peníze na nějaký čas ztratí hodnotu ;)
Než dojde potrava a zboží, naberou milionáři sil na budoucí výměnný obchod,
pak plivnou do dlaní a začnou se věnovat zemědělství a makat tam kde bude třeba.
Dalším jejich důležitým úkolem bude se množit ;-D

Xaphan69

Měna jako taková by se naopak zhodnotila, ale logika rika, ze jen kratkodobe, jelikoz k cemu je mena bez lidi, kteri vytvari hodnotu a drzi tu menu (dnes neni mena vyvazovana zlatem, spis lidska prace drzi HDP). Mena ktera by byla vyvazena zlatem by se trvale zhodnotila. Kazdopadne tohle se stat, tak by asi vznikla nová měna vyvážená právě zlatem či něčím nenapodobitelným. A ustanovil by ji někdo, kdo té konkrétní měny má v kapse nejvíc :). Tzn. pravděpodobně kdyby se to dnes stalo, tak časem by se platilo asi v diamantech hadam, jelikož jsou multifunkčnější než zlato. Zlatem nemůžeš leccos dělat, jelikož bys ho ulomil, odřel, … a zkrátka nějak by jsi ubral jeho cenu, ale zbroušeným diamantem do špičky bys mohl cokoliv rozbíjet a stále by byl TOP. Snad jsem odpověděl dostatečně :).

bolak

ivzez: tak 1 % ze 7 mld je pořád 70 milionů lidí..