Petr Pan

Z čeho může být tahle zeď?

Zdravím,

chtěl bych se zeptat, jaký máte názor na tuhle zeď viz:foto.
Vypadá to, že je tvořena nějakými kameny s pískovou hmotou, nebo co(nevím jestli to může být nějaká malta s pískem).
Nevím ani jakoby jak to přesně pojmenovat, já znám prostě jen klasické zdiva maltu a beton.

Když jsem trochu rozbil kahle, tak je pod tím tohle, rád bych to nějak zrekonstruoval, ale nevím jak k tomu přistupovat,
nebo co s tím, když do toho člověk začně drbat, tak se to drolí (pevnost asi malá, až na ty kameny).
Možná to jsou jen naskládané kameny na sobě, něčím s pískem jen slepené, fakt nevím…

Děkuji předem za Vaše zkušenosti a názory.

Nahrávání obrázků tady stojí za prd..
Foto najdete zde: https://ibb.co/VqVxQQn

Nejlepší odpověď
Drap

Je to zeď opuky, nebo pískovce. Potom nahozená a srovnaná vápennou maltou a přilepen obklad. Záleží k čemu ta zeď slouží ajaký má účel a jak si představuješ finální podobu. Podle toho zvolit postup.

Další odpovědi
Emefej

Já bych si tipl, že je to opuka spojená nějakou bídnou maltou.

nyjono

Zkus se zeptat na FB ve skupině Stavíme svépomocí – řady, tipy
Je tam víc lidí na toto téma.

paul1

Je dobré najít si co nejvíc informací, zkuste např.: forum.tzb-info.cz, nebo koumak.cz,
nebo modrastrecha.cz. A bylo by vhodné zeď odvodnit, např. drenážními trubkami.

Midoc

Zeď může být ze směsi obsahující hydraulické vápno.
https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Hydraulick%C3%A9_v%C3­%A1pno

elkon

Vypadá to na pískovec, záleží co s tím chcete dělat a také na tom, jestli ta stěna není vlhká. Domy, kde se to kdysi používalo byly většinou bez izolace. Musel byste to odizolovat, odspodu i z venku a pak buď třeba vyspárovat, nebo znovu nahodit a pak případně obložit.

Petr Pan

Je to klasická podpěrná zeď (ve svahu) s oknem no, co k tomu říct… Potřebovala by odizolovat a zpevnit, nic víc se po ní asi nechce. Nějaké hmoždinky v ní(ikdyž se drolí) drželi, ale opět nevím, jak je zeď stará. Spíš by mě zajímalo, k čemu se taková zeď hodí(jaké má výhody, jestli vůbec), nebo proč jí tam někdo vystavěl, jiné stěny jsou totiž z cihel a klasické malty.

Pepa25

Podpěrná zeď s oknem? To okno ani poc nepodpírá, ne? 😉 Každopádně je to zjevně nějaký kočkopes. Podle mě má kamenná zeď (v tomto případě zřejmě z opuky, jak píšou i jiní) smysl jsko plot nebo opěrná zeď, kdy je z druhé strany hlína a není potřeba řešit izolaci. V domě by byla dnes vhodnější klasická zeď s izolací – pokud je to něco staršího, tak zřejmě platí, to co píše elkon.

Petr Pan

Tak střešní trámy podpírá z jedné strany(jinak nic :) Ano je to kočkopes. Díky za názor !

Petr Pan

Co s tím? Zpevnit betonem? Nebo zbourat? Při rozebírání se to asi bude rozpadat, nevím jak moc dobře drží kameny, ideálně bych si představoval sundat kahle, oškrábat maltu a zaházet betonem.

elkon

To musíte vědět hlavně vy, k čemu tam ta stěna je a podle toho to řešit. A proč píšete kahle, když jsou to normální obkladové pásky? Kachle byly používány na stavbu kamen, měly čtvercový rozměr a profilový tvar.

Petr Pan

Nejsem stavebník, ale máte pravdu :)