JajaJ

webový systém

Ahoj, chci se zeptat v jakém systému mají založený e-shop velké firmy např. Mall.cz?

Nejlepší odpověď
Gifos

Každá větší firma si nechává dělat systém sama. Mají zaměstnané svoje programátory(kteří dělají jen pro tu určitou firmu, je pro někoho jiného), kteří jim dělají unikátní systém. Pokut si to myslela v jakém programovacím jazyku, tak je to většinou PHP. Pokut se jedná o menší firmy(jedince), ty si na to najímají jiné firmy, které jim to dělají.

Další odpovědi
Melkor

Mají vlastní systém… řekl bych, že řešený přes php.

arygnoc

Jedná sa o produkty pracujúce s citlivými dátami (čísla platobných kariet, internet banking, …)
tieto dáta musia byť zo zákona chránené.

bezpečné pripojenie k takýmto operáciám je zabezpečené nejakým protokolom (žiadne podrobnosti), ktorý poznáte podľa toho, že stránka je viditeľná ako https://stránka… (čo mall.cz nie je, možno má zabezpečené iba platobný terminál – ten najčastejšie zabezpečuje tretia strana).

e-shopy si chránia svoje know-how, tudíž bežia na vlastných produktoch, čo sa týka webového rozhrania, a databázy (lebo o tých to je – produkty, platby, zákazníci, …) má uložené a zálohované na vlastných serveroch (aspoň tie veľké a solídne e-shopy).

je to celá alchýmia – zabezpečenie najmä databáz a platobných terminálov.

dáta sa spracovávajú pomocou nejakého skriptovacieho jazyka schopného s databázami pracovať, najčastejšie PHP, Perl, ale i VisualBasic či iný, proste záleží na požiadavkách a možnostiach.

takže:
jedná sa o databázový systém (Oracle, MySQL alebo akýkoľvek iný).
ten je spracovávaný pomocou viditeľného rozhrania – webových stránok a to pomocou práve nejakého skriptovacieho jazyka a samozrejme bezpečnostnými protokolmi (šifrovaním).

treba rozlišovať, čo vidíme (to je to na webe) a čo je systém (databáza, to čo nevidíme).