kemo

Výmalba fasády starého domu

Máme chalupu z 50.tych let. Venkovní zeď je 70 cm tlustá, nezaizolovana. Smíšené zdivo.
Otec vždycky maloval venkovní zeď hasenym vápnem.
Nyní bych ale chtěl vymalovat venkovní zeď na žluto.
Poradíte jaky druh barvy použít aby se to neloupalo?
Hasenym vapnem to otec myslím maloval proto, jelikož je zdivo vlhké a Rudiš aby mohlo „dýchat“.
Děkuji za odpovedi

Odpovědi
Drap

Barva se loupat nebde, pokud je bývalá malba a zdivo kompaktní. Barev je na trhu celá řada, v každých stavebninách ti rádi poradí. Pokud bylo bíleno vápnem z důvodu prodyšnosti a větrání zdiva, volil bych opět vápno a obarvil ho preškovou, nebo tekutou barvou. Pro spevnění starého zdiva bych volil přetáhnout stavebním lepidlem s perlinkou a potom lze nanést fasádní vrstvu, nebo jen natřít fasádní barvou.

paul1

Nějaké rady pro malování jsou tady. Vápno by mělo být nehasené. Zahasit ho třeba (opatrně) aspoň 3 týdny před maloáním. Do nátěru je doré přidat fermež, do 5 litrů nátěru cca 1/2 deci fermeře a dobře rozmíchat.

Zdroj: https://www.sta­vebni-vzdelani.cz/redeni-vapna-na-malovani/#:~:tex­t=Malov%C3%A1n%C­3%AD%20v%C3%A1pnem%20by­lo%20b%C4%9B%C5%BE­nou%20prax%C3%A­D%20na%C5%A1ich%20p%C5%9­9edk%C5%AF%2C%2­0od,tak%C3%A9%20ja­ko%20dopln%C4%9Bk%2­0v%20miner%C3%A1ln%­C3%ADch%20p%C5%99­%C3%ADpravc%C3%AD­ch%20pro%20d%C4%9Bti.

elkon

Pokud je zdivo vlhké, tak napřed odstranit vlhkost, např. podříznutím zdiva, nebo zadat speciální firmě, která používá moderní technologie. Pak má smysl natírat fasádní barvou.

kemo

Při poklepání na fasádu je na některých místech dutý zvuk. Pokud zaberu více špachtlý,tak se vyloupne zed. Čím potom toto zdivo nahradit? Štukem?

kemo

Lze koupit už přímo hotové vápno? Nechce se mi to „hasit“ ani sem to nikdy nedělal.

kemo

Jak se dívám tak co člověk to názor. U jiných diskuzí sem se dozvěděl,že je potřeba dát do prvního nátěru do vápna penetrační přípravek aby to lépe přilnulo se zdivem. Je to pravda?