Tyna.lesakov

Je nějaká možnost, jak nahrát na Instagram video s doprovodnou hudbou, aniž bych porušila autorská práva?

Je nějaká možnost, jak nahrát na Instagram video s doprovodnou hudbou, aniž bych porušila autorská práva? Např. uvést interpreta

Nejlepší odpověď
Drap

Neni žádný problém, pokud je ovšem tvoje video i hudba.

Další odpovědi
Kepler

Uvedením interpreta se v žádném případě nevyhýbáš porušování autorského práva. Můžeš autora požádat o souhlas, nebo použít hudbu, kde je výslovně uvedeno, že autor se práv zříká. Poslední teoretickou možností je použít hudbu, která je starší než 70 let – po té době automaticky nabytá autorská práva zanikají.

ivzez

Uvést interpreta nestačí, nestačí ani uvést autora.
A neplatí to jenom pro Instagram, YouTube (internet),
ale pro použití autorského díla obecně.

Natočíš-li video, v němž použiješ vlastní nebo svobodnou
hudbu, bude vše v pořádku. Další možnost je vyžádat si
písemný (!! jinak bys jej nemohla doložit) souhlas autora/ů.
_______

Doplňuji → reakce na Keplerovu odpověď:

Je potřeba rozlišit autorské právo od práva majetkového.

Autorského práva se nikdo nemůže vzdát, autorské právo nezaniká.
Autor může své dílo poskytnout k volnému použití, může se vzdát
majetkových práv (lze se vzdát odměny za použití autorského díla).

Majetková práva mohou zaniknout, ale autor stále zůstává autorem
i 70, 100, 500 či více let po své smrti. Není možné např. Ovidiovo, Husovo
nebo Čapkovo dílo vydávat za své, zveřejnit je pod svým jménem.

led

AD Kepler „Poslední teoretickou možností je použít hudbu, která je starší než 70 let – po té době automaticky nabytá autorská práva zanikají.“
autorská práva nezanikají… dílo dostáva jenom právo svobodného bezplatního využití, jako právo věřejné produkce. Nadále nikdo nemá právo vydávat dané dílo jako svůj produkt, je povinen zachovat autořství původního tvořitele – autora.

Kepler

Jo, tak to bylo myšleno, ale špatně napsáno. Dík i izvez za opravu.

ivzez

Ono se to hodně plete.
Někdy se ptám, jestli schvalování zákonů
v „nesrozumitelné“ podobě, není záměr…