Kakakoka

VAT EU..kde najít

Dobrý den, mam otázku, píše mi kolega, at mu pošlu vat eu, jak to mam najít, nebo podle čeho? děkuji moc!

Nejlepší odpověď
Pepa25

Patrně myslí DIČ v evropském formátu. Pro české firmy je většinou DIČ=IČ, pro fyzické osoby RČ (výjimky: např. DIČ přidělené skupině plátců pro účely DPH) Ověření plátce DPH v celé EU je na tomto odkazu:
http://ec.euro­pa.eu/taxation_cus­toms/vies/viesho­me.do?selected­Language=EN
Funguje to tak, že když mi někdo řekne jeho DIČ, tak si jednoduše zkontroluje, že je protistrana plátce …

Další odpovědi
McArthur

Já jen doplním Pepa25, který to píše správně. České firmy mají národní i evropský formát DIČ stejný, a to prefix v podobě země „CZ“ a své IČ pro právnické osoby, respektive rodné číslo pro fyzické osoby. Takže evropský formát DIČ vypadá asi takto: CZ11111111.
Slováci mají totéž, jen prefix je SK.

gecco

Myslíš DPH? – Value Added Tax
EU nemá sjednocené sazby, kukni na – http://www.ko­dap.cz/cz/preh­ledy/sazby-dph-v-evrope.html

Kakakoka

ano jde mi o DPH, omlouvam se, jak ho získat, na FÚ jsem byl, registroval se, ičo mam, ale dič nebo to dph mi nejde najít, jelikož to potřebuje zahraniční dodavatel po mě

gecco

Netuším, k čemu to tomu dodavateli bude, ale

  • základní sazba je 21 %
  • snížená pak 15 %

Více např. viz – http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/dph/

Kakakoka

Jasný, to chápu kolik čeho je %. Ale právě mi psal, že potřebuje moje udaje do toho, že na to asi bude dělat fakturu (?) nebo něco..tak právě nevim jak to najít, nebo se tam registrovat…že jsem plátcem

gecco

Áha…
Tak to se musíš registrovat na FÚ, které ti přidělí DIČ.
___
Pepa25 to odhadl lépe…
😉