autacek

Smrdí ryba skutečně od hlavy?

Běžně k rybičkám nečichám, tak by mne zajímalo, jestli se toto rčení zakládá na pravdě.

Nejlepší odpověď
annas

Při nákupu ryb je třeba si všímat jejich hlavy. Čerstvé ryby se totiž vždy nabízejí celé i s hlavou, a podle očí je poznat, zda je ryba čerstvá. Oči ryby by měly být vystouplé a čiré, pokud ne, tak je ryba špatná, začíná se kazit – postupně začne tedy smrdět od hlavy.

Jako obvykle přenesemím významu vzniklo rčení, jehož užití záleží na kontextu.

Když něco smrdí, tak je to již v rozkladu – smrad je odsouzeníhodná, nepříjemná skutečnost, nejen u ryby.. Za tento tento smrad jsou zodpovědn ti, kteří rozklad připustili či způsobili.

Protože je hlava horní části těla, „smrad“ pochází od těch nejvyšších.

Podobně – schody se zametají shora. Jaký pán, takový krám.

Takže metaforické přenesení významu, které někdo vymyslel.

Další odpovědi
da ny

A k marci1 dodávám, , že někdy pěkně páchne i od ocasu…
Na to, jsou Češi exšperti 😁

marci1

Tohle rčení vychází z toho, že za problémy ve státě, ve společnosti mohou ti „hlavní“, „důležití“ kteří společnosti vládnou. 🙂