annas

S pověrami se vypořádala věda. Ale kdo se vypořádá s pomluvami? „Nebo ty moudrým neotřesou“, jak praví čínské přísloví?

Čínské přísloví

http://www.po­eta.cz/citaty/ka­tegorie/moudrost

Ukazují již staré moudrosti na špatné zkušenosti se šířením zla?

  1. „Jakkoli dobře bys vráně udělal – jinak než zakrákáním nepoděkuje.“
  2. „Moucha chce být také ptákem“. Německé přísloví
  3. „Když se přátelíš s vlkem, měj sekyru po ruce“. Ruské přísloví

Zdroje:

  1. a 2. http://www.v-art.cz/zonty/e­dice/r-100797/ba-hnl.htm
  2. https://cs.wi­kiquote.org/wi­ki/Rusk%C3%A1_p%C5­%99%C3%ADslov%C3%AD

Obrázek:
https://pixaba­y.com/cs/pacer-schiachpercht-perchten-pr%C5%AFvod-3027838/

Nejlepší odpověď
Drap

Pomluvy jsou velmi zvláštní a specifická kategorie. Neni proti nim žádná pořádná obrana. I když se pomluva zcela vyvrátí a nic se neprokáže, vždy kousíček pochybností zůstává. Proto je nutno všechny podobné zprávy a drby pečlivě posoudit, než si člověk udělá závěr. Je to však velmi obtížné a jen málo kdo to dokáže. Přísloví jsou pravdivá, ale dost dobře je s pomluvami nelze srovnávat.
1 vrána bude vždy krákorat a zpěvem to nikdy nebude.
2.Přísloví platí spíše o lidech. Většina lidí se snaží dostat výše a být větší, než právě je.
3, Toto přísloví je spíš také obrazné, postavené na celkově špatné pověsti vlků. Přitom to jsou ve své podstatě mírumilovná, klidná a plachá zvířata.

Další odpovědi
Kelt

Je to zvláštní, máme znalosti o vesmíru a atomovém jádru, které neměli lidé před mnoho lety a věříme tomu, co bylo zjištěno o jádru a vesmíru, i když tomu nerozumíme a mnohé jiné věci, ale proti lžím a pomluvám jsme bezmocní. Lži mohou člověka zničit víc než špatná vědecká hypotéza.

led

Vzhľadom na to, že „pomluvy“ tj. ohováranie, je čisto ľudský vynález, musia sa s tým vysporiadať sami ľudia.
Zviera, vták rozpráva vlastnou „rečou“

ivzez

Jediný, kdo se může s pomluvami vypořádat, je člověk.
A jediná cesta je začít u sebe.
Nedopřávat pomluvám sluchu a nešířit je.

Pokud jde o pomluvy o nás samých, ty lze jen ignorovat.
Pokusí-li se je někdo vyvrátit nebo uvést na pravou míru,
vždycky situaci ještě zhorší. (Vždycky se najde někdo, komu
tím pokusem potvrdí, že „pomluva měla pravdu“.)

Přísloví mi tentokrát vůbec „nesednou“.

K prvnímu: Je přece jedno, jak kdo poděkuje,
poděkování je vždycky poděkování, ať zní jakkoliv.

S dalšími dvěma nesouhlasím.

Mc Merkurion

… za mně už vše řekl klasik: http://www.cesky-jazyk.cz/ctenarsky-denik/jan-neruda/privedla-zebraka-na-mizinu-povidky-malostranske-2.html (Dostala žebráka na mizinu) a tím je řečeno vše …