Complex

Rostou koňům kopyta do délky a šířky podobně jako lidem chodidla? To je i jeden z důvodů proč se mění podkovy?

Nejlepší odpověď
annas

"Jak kopyto roste

Pokud pochopíme strukturu kopyta, pochopíme také, jak kopyta rostou. Rychlost a kvalita růstu se mění působením mnoha faktorů.

Kopytní stěna roste rychlostí 6 – 10 mm za měsíc. Než odroste celá přední stěna kopyta, trvá to 9 – 12 měsíců, boční stěny odrostou asi za 6 – 8 měsíců a patky za 4 – 5 měsíců. Proto je na patkách vždy novější rohovina, než v dolní části přední stěny kopyta a je také měkčí a pružnější (obsahuje více vody). Rohovina chodidla odroste asi za 2 měsíce.

Mladým koním rostou kopyta rychleji než koním dospělým. Kopýtko hříběte před odstavem roste rychlostí až 15 mm/ měsíc, kopyto ročka asi 12 mm/měsíc." atd.

Rychlost růsta kopty je ovlivněna různýmil faktory.
http://equi.wz­.cz/bez_kopyt_ne­ni_kone.html

viz odkaz

"Podkova, známá železná botka pro koně, může pracovním zvířatům výrazně zkvalitnit život. Ale stejně tak jej může některým koním i zhoršit. Divoké druhy koní a oslů, zebry, mustangové či polodivoce žijící domestikovaní koně běhají v přírodě pochopitelně bez podkov. Jejich kopyta se přizpůsobila terénu, v němž po generace žijí, takže se pohybem přirozeně obrušují a nepřerůstají. Tato zvířata ale netahají náklady, nenosí na hřbetě pasažéry, nemusejí šlapat po asfaltu, ani je nikdo nepodrobil dlouhodobému šlechtění pro zcela jiné účely, bez ohledu na kvalitu kopytní rohoviny. Ve středověku proto chovatelé koní začali používat podkovy, aby se koním méně třepily okraje kopyt, neklouzali v terénu a déle vydrželi pracovat při vyšší zátěž.

Úprava kopyt domácího koně je v pravidelných intervalech (5–8 týdnů) nezbytná, bez ohledu na to, zda chodí „obutý“ či „naboso“.

Železná podkova se po měsíci a půl viditelně ochodí, kopyto navíc stále přirůstá (za tuto dobu o cca 1 cm). Při každé koňské manikúře, ať už jde o kování, či jen tzv. „strouhání“, tedy úpravu stavu kopyt bez podkov, se postupuje podobně."

Více v odkazu.

https://zooma­gazin.cz/musi-kun-nosit-podkovy/