Ametyst

Proč Polsko nepřijímá euro?

Mají mnohem větší trh a prosperující ekonomiku s nižší inflací, v porovnání s ČR.

Odpovědi
Alesh

Podle konvergenční zprávy Evropské komise z roku 2022 Polsko splňuje tři z čtyř konvergenčních kritérií pro přijetí eura.

Cenová stabilita: Míra inflace v Polsku v roce 2022 byla 9,2 %, což je o 2,2 procentního bodu vyšší než míra inflace tří členských států, které dosahují nejlepších výsledků (Francie, Německo a Nizozemsko).
Stabilita směnného kurzu: Polská měna, zlotý, je od roku 2015 stabilní vůči euru. Polsko je členem mechanismu směnných kurzů (ERM II) od roku 2004 a v posledních letech se jeho měna pohybuje v pásmu +/- 2,25 % kolem centrální parity vůči euru.
Dlouhodobé úrokové sazby: Dlouhodobé úrokové sazby v Polsku v roce 2022 byly 5,4 %, což je o 1,3 procentního bodu vyšší než úrokové sazby v Německu.
Polsko však nesplňuje kritérium zdravých a udržitelných veřejných financí. Dluhoměrný poměr veřejného dluhu k HDP v Polsku v roce 2022 byl 53,2 %, což je nad stanoveným limitem 60 %.

Závěrem lze tedy říci, že Polsko splňuje tři z čtyř konvergenčních kritérií pro přijetí eura. Pokud by se Polsko rozhodlo euro přijmout, muselo by nejprve snížit svůj veřejný dluh.

Zdroj: https://bard.go­ogle.com

Pepa25

Myslím, že ho přijde, takže spíš je otázka, proč ho zatím nepřijalo. IMHO ze stejného důvodu jako ČR: europskeptické vlády. Navíc přesně jak příšete: jejich ekonomika je v lepším stavu s nižší inflací, tak jim to tak moc nepomůže, jak by to pomohlo nám.

Emefej

Nikde jsem nenašel vyjádření, že Polsko nepřijme euro.

Pepa25

Jinak mě velmi mrzí, že ve vedlejší otázce všichni argumentují pocity a já jediný fakty https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-vsechno-zlevni-az-prijmeme-euro-a-jak-se-zhodnoti-vklady-obcanu
Přitom samozřejmě jsou i faktické argumenty proti přijetí eura … To je nikdo nezdá? (i když tato otázka je také nápověda: argument může být „přijměme euro až s Polskem“. )