Avatar uživatele
Ametyst

Proč Polsko nepřijímá euro?

Mají mnohem větší trh a prosperující ekonomiku s nižší inflací, v porovnání s ČR.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Alesh před 114 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Alesh

Podle konvergenční zprávy Evropské komise z roku 2022 Polsko splňuje tři z čtyř konvergenčních kritérií pro přijetí eura.

Cenová stabilita: Míra inflace v Polsku v roce 2022 byla 9,2 %, což je o 2,2 procentního bodu vyšší než míra inflace tří členských států, které dosahují nejlepších výsledků (Francie, Německo a Nizozemsko).
Stabilita směnného kurzu: Polská měna, zlotý, je od roku 2015 stabilní vůči euru. Polsko je členem mechanismu směnných kurzů (ERM II) od roku 2004 a v posledních letech se jeho měna pohybuje v pásmu +/- 2,25 % kolem centrální parity vůči euru.
Dlouhodobé úrokové sazby: Dlouhodobé úrokové sazby v Polsku v roce 2022 byly 5,4 %, což je o 1,3 procentního bodu vyšší než úrokové sazby v Německu.
Polsko však nesplňuje kritérium zdravých a udržitelných veřejných financí. Dluhoměrný poměr veřejného dluhu k HDP v Polsku v roce 2022 byl 53,2 %, což je nad stanoveným limitem 60 %.

Závěrem lze tedy říci, že Polsko splňuje tři z čtyř konvergenčních kritérií pro přijetí eura. Pokud by se Polsko rozhodlo euro přijmout, muselo by nejprve snížit svůj veřejný dluh.

Zdroj: https://bard.go­ogle.com

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Pepa25

Myslím, že ho přijde, takže spíš je otázka, proč ho zatím nepřijalo. IMHO ze stejného důvodu jako ČR: europskeptické vlády. Navíc přesně jak příšete: jejich ekonomika je v lepším stavu s nižší inflací, tak jim to tak moc nepomůže, jak by to pomohlo nám.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Nikde jsem nenašel vyjádření, že Polsko nepřijme euro.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Pepa25

Jinak mě velmi mrzí, že ve vedlejší otázce všichni argumentují pocity a já jediný fakty https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-vsechno-zlevni-az-prijmeme-euro-a-jak-se-zhodnoti-vklady-obcanu
Přitom samozřejmě jsou i faktické argumenty proti přijetí eura … To je nikdo nezdá? (i když tato otázka je také nápověda: argument může být „přijměme euro až s Polskem“. )

Nový příspěvek