JájsemRaibek

Proč internetová adresa musí být bez mezer a bez interpunkčních znamének?

A názvy souborů v počítači můžou mít jak mezery, tak i háčky a čárky?
Vždyť internet je vlastně jeden velký počítač. Jaktože mu to vadí?

Odpovědi
Alesh

No, tak to pozor, historicky ani počítačové systémy nepodporovaly mezery a ani diakritiku. Pouze část znaků ze základní ASCII tabulky. Postupem času se ale některé tyto konvence prolomily. U těch webových adres je to podobné, už docela dlouho fungují adresy psané arabsky či azbukou. I česká diakritika je možná, ale zatím je dohoda taková, že na .cz doménách se to používat nebude. Pokud jde o mezeru v URL adresách, tak to je logická blbost, jak bys pak značil konec té adresy?

ivzez

Já mezery ani diakritiku (interpunkce byla překlep, ne?)
nepoužívám a nedoporučuji používat ani v počítači.

Windows se sice „tváří“, že s tím nemají problém,
ale to platí jen do doby, než se nějaký problém objeví.

Kolikrát mám problém se stažením přílohy, jejíž autor toto nerespektoval.
Musím pak požádat o úpravu názvuí dokumentu a nové zaslání…

Dochy

Vše je to jen na základě dohod či specifikací jaké určil ten co něco tvořil. Většina počítačových systémů má původ v anglosaských zemích a tam používali pouze základní ASCII. Co se počítačových souborů týká, pak nevím jak v NTFS, ale ještě ve FAT32 platilo že všechny soubory používají jmennou konvenci 8+3 ASCII znaky. To že vidíte delší názvy s diakritikou je proto, že od jisté doby je v adresáři jeden skrytý soubor navíc, který každému 8+3 souboru v adresáři přiřazuje druhý název, který může být delší a může být v jiném kódování.