darysa

Nejde o šikanu v případě postupu městského úřadu při pronájmu nebytového prostoru ve vlastním domě?

Přítel pronajal nebytový prostor ve svém domě na cukrárnu a MÚ řekl pronajimateli, že to musí schválit „zastupitelstvo“ a ještě, že musí mít notářské potvrzení, zdá se mi to jako šikana. Výdyť máme katasr a taky máme počítače. Můžete mi poadit ? Děkuji Honza — měs

Přítel pronajal nebytový prostor ve svém domě na cukrárnu. MÚ mu řekl, že to musí schválit zastupitelstvo ?

Nejlepší odpověď
Hlada

Je potřeba přesně zjistit, kdo co komu řekl. Co má zastupitelstvo schvalovat? Co má notář povrzovat? Nestačí ověřený podpis? Obecně nebytový prostor musí být pro zamýšlenou činnost zkoaudovaný. MÚ si může např. vyhradit právo na schválení vývěsních štítů a reklamy na chodníku.

Další odpovědi
Funna

to je trochu divné…rada schvaluje nájmy v objektech ve vlastnictví dané obce, ne v soukromých…pro­vozovnu by měl schvalovat stavební úřad, ne rada…

a nějak nechápu: „MÚ řekl pronajímateli“ – komu to řekl – příteli, nebo nájemci (tomu kdo chce provozovat cukrárnu)?…
v každém případě provozovna musí projít schvalovacím kolečkem všemi dotčeným orgány a pak stavebním úřadem (pokud tam nikdy provozovna nebyla) – předpokládám, že tohle bude řešit nájemce… a taky bude potřebovat souhlas vlastníka objektu…

Drap

Nevidím na tom nic zvláštního. Obecní zastupitelstva by měla vědět o každé začínající provozovně a povolit ji.

Mc Merkurion

… změnu nebytového prostoru na cukrárnu je potřeba zkolaudovat, maj do toho mluvit i co hygienici (třeba i kanalizace vohledně odpadů, elektrikáři atd) >>> no a ti všici jsou na MÚ,tudíž má do toho co mluvit …
… katastr jen určuje vlastnictví, ale že je to tvoje, neznamená, že si tam můžeš dělat co chceš …

Funna

merkurione…hy­gienici v žádném případě nejsou na MÚ…ani Hasiči, či nikdo jiný z dotčených orgánů státní správy a síťařů…na MÚ je jen stavební úřad a ten kontroluje to, aby sis ve svém nedělal, co chceš, ne žádná rada, od nich tě nikdo nemůže přijít zkontrolovat, tak nechápu, proč by toho měla ještě kafrat…

Mc Merkurion

… bez těchto potvrzení ti ouřad nevydá kolaudačku, musíš mít potvrzení od hygieniků, hasičů atd >>> proto je to v závorce … jestliže se jedná o provozovnu, mohou přijít na kontrolu kdykoli, i po kolaudačce a při nedodržení jejich předpisů dát podnět k odebrání kolaudace (nevím, jak se to píše vodborně) …

Funna

ale já vůbec nerozporuju, že nezkolauduješ bez vyjádření hasičů, hygieny a pod…já jen rozporuju tvoji větu cituji: „no a ti všici jsou na MÚ,tudíž má do toho co mluvit“, protože tyto instituce na MÚ nejsou, takže tvoje premisa – proto mají do toho co mluvit (chápej MÚ a tudíž i rada) je trošku mimo mísu…obce jsou jen pověřeny zřídit stavební úřad, ale to neznamená, že spadá pod vedení obce, je to výkon státní správy a jeho nadřízeným je vyšší stavební úřad – nad obecním je krajský, nad krajským ministerstvo

Mc Merkurion

… jo, tak vo to jde ??? … no, já myslel, že když stavební úřad sídlí na obecním úřadě, je obecním úřadem zřízen, tak se tím taky bere, že na obecním úřadě je (na nádraží těžko) …
… zastupitelstvo PŘÍMO schvaluje místní uzemní plán, kterým se místně příslušný stavební úřad řídí >>> tudíž, jestliže je schválená nekomerční zóna, stavební úřad tam žádnou komerci nepovolí >>> takže pod koho spadá stavební úřad ???