T3NY

Přehřívání staré grafické karty

Dobrý den, prosím o radu ohledně přehřívání staré grafické karty ati radeon hd 3850. Karta se už 3–4min po pouhém zapnutí počítače rozpali tak že se na ní skoro nedá udržet ruka, děje se tak od doby co jsem do pc nainstaloval nový OS kubuntu. Zdá se mi že se strašně pomalu točí vetracek na kartě, nedají se nějak upravit jeho otáčky? Popřípadě co s tím když by mohla ještě dále sloužit?

Odpovědi
jáára

To je docela stará grafika na KDE…
Máš nainstalovaný ovladač ATI?

cochee

Zkus s tím větráčkem pootočit při vypnutém PC, některé ventilátorky sice kladou odpor díky své konstrukci, ale to se dá poznat, charakter tohoto odporu je takový dá se říct „zubatý“ – pokud ale větrák takto jde kontinuálně ztuha, končí život jeho ložiska a je nutno celý větrák vyměnit (ložiska PC ventilátorů se neopravují). Při výměně ventilátoru pak nebude od věci odmontovat celý chladič a mrknout se i na stav teplovodivé pasty mezi chladičem a čipem/čipy, případnou vyschlou pastu odstranit a dát novou.
Podle popisu se ale zdá, že za to může ten Linux, někdy jsou problémy se špatně fungujícími rutinami pro řízení spotřeby. Tam bohužel neporadím, GNU/Linux znám jen okrajově.
Vlastně – poradím. Zkus najít a odepnout napájení toho ventilátoru. Sundat kablík z konektoru asi nebude tak těžké, bude ale asi třeba jej prodloužit a opatřit jiným konektorem, účel tohoto počínání je zapojit jej do konektoru pro ventilátor přímo na mateřské desce. Je třeba ale i zkontrolovat napětí, které grafická karta používá pro napájení větráku. Pokud to není standardních 12 V, ale 5 V, je třeba realizovat napájení z konektoru zdroje, z pětivoltové větve.
Jsou to taková krkolomná řešení, která asi vyžadují pájení, ale jinak to asi nepůjde.

T3NY

Větracek jde otočit krásné, žádný odpor neklade, také bych se přikláněl k tomu že za to bude moci ten linux, protože do té doby na windows 7/xp ta karta běžela krásně bez žádného neunosneho přehřívání a to i při hrách. Ještě mě napadlo jestli by se nějak softwarove nedali upravit otáčky toho ventilátoru, protože je naprosto tichý a jen jednou kdy se pc vyypnul tím přehřátím sepnul na plno a to byl jinej rachot a karta se za tu chviličku ochladila.

jáára

na ATI je potřeba nainstalovat drivery… jinak ty grafiky běží na 100%. radím ti dobře…

cochee

Jak jsem byl napsal, v Linuchu se nevyznám, tak nevím, jestli na to něco existuje, ale teoreticky bys mohl nějaké nastavení najít v SETUPu BIOSu.