emamamisu

předávají si pojišťovny informace o klientech?

specifická situace. jsem-li majitel luxusního vozu a mám sjednáno havarijní pojištění, vůz nabourám a ku příkladu za pět let si chci nechat pojistit jiný vůz u jiné pojišťovny. předávají si informace konkurenční pojišťovny o svých klientech? jde mi o to, zda by tato nová pojišťovna nastavila vyšší částku na pojistném.

Nejlepší odpověď
anonym

Pojišťovnictvím jsem se dost dlouho živila. Takže: Některé informace si pojišťovny „předávají“ – jdou do centrálního registru. Tak se dají dohledat pojištěnci s „černým puntíkem“, u kterých je předpoklad nebo potvrzeno, že se snaží o pojišťovací podvody (nebo ne přímo podvody, ale mají vysoká pojistná plnění a tím se stávají pro pojišťovny nevýhodnými klienty). Je to ale jen u skutečně do očí bijících případů. Samozřejmě pojišťovny musí zachovávat mlčenlivost danou zákonem a nevyzrazování důvěrných a osobních dat.
Malusu z titulu havárie neujdete, protože pojišťovna po Vás bude požadovat „Potvrzení o bezeškodním průběhu pojištění“ od předchozí pojišťovny. Můžete sice tvrdit, že jste ještě žádné vozidlo na svou osobu pojištěno neměl, ale i to by se dalo dohledat. Každopádně by to bylo opět hodnoceno jako pokus o pojišťovací podvod, který by se Vám nevyplatil. Může to vyjít, ale v případě, že si pojišťovna dá práci s ověřením Vašich údajů, byl by z toho malér.
Spíš bych Vám doporučila v případě takovéhoto pojištění uzavřít pojistku s nejnižšími možnými náklady (vyšší spoluúčast, vynechat doplňková rizika s tím, že v případě havárie by úhrada byla zcela na Vás), aby Vám malus nezvýšil pojistné na neúměrnou výši. Zvážila bych také možnost dalšího pojištění u stejné pojišťovny, protože za souběh dvou a více pojištění Vám pojišťovna uzná slevu na pojistném. Změnit pojistnou smlouvu, aby pro Vás byla výhodnější, můžete kdykoliv později.
Je třeba si uvědomit, že malus Vám snižuje podle výše škody pojistné jen na cca 3 roky (pojišťovny to nemají stanoveno jednotně). Takže není zase natolik těžké ohlídat si své řízení a propracovat se k bonusu.
Ještě poslední poznámka – bonus a malus se uplatňují jak u povinného ručení, tak u havarijního pojištění. Za souběh pojištění se bere uzavření havarijního pojištění a povinného ručení u stejné pojišťovny. Je lépe si zajít přímo na přepážku a nechat si předběžně propočítat pojistné u vícero pojišťoven a potom se teprve rozhodnout. Směrodatná by měla být výše pojistného, ale také jednotlivá pojistná rizika, která pojistka řeší.

Další odpovědi
Funna

no vzhledem k tomu, že bonusy jsou odbvykle převoditelné, tak předpokládám, že i malusy takto fungují…ale nejjednodušší je si zajít do pojišťovny…