lípa007

Pracují v nerovnoměrně rozvržene pracovní době.Jak se spočítá prac.doba,když jsou 3dny st.svátku a já odpracuji pouze 1

Pracovní doba

Odpovědi
anonym

http://www.poradna-pracovni-pravo.cz/rada/ne­rovnomerne-rozvrzeni-pracovni-doby-a-svatky.php

ivzez

Pracovní dobu i rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel
a (ne)odpracovaná doba se počítá podle toho, jak Vám zaměstnavatel
naplánoval pracovní směny a dobu volna.

Záleží na tom, z jakého důvodu jste v dny dvou dalších svátků nepracoval/a.
Jestli Vám odpadly naplánované (nestačí, že Vám směny na den svátku vycházely) pracovní směny kvůli státnímu svátku, náleží Vám za ně náhrada mzdy.

Jestli jste však na dny svátků žádné pracovní směny naplánovány neměl/a,
šlo o dobu Vašeho souvislého odpočinku v týdnu a za svátky tak nenáleží
mzda ani náhrada mzdy.

Je to to stejné, jako u zaměstnanců s rovnoměrně rozvrženou pracovní dobou
od pondělka do pátku, když svátek připadne na sobotu nebo neděli
(ani oni nemají na nic nárok).

Jinak tomu je s pracovní směnou odpracovanou v den státního svátku.
Za ni máte nárok na mzdu plus na náhradní volno (samozřejmě placené)
nebo na příplatek za práci ve svátek ve výši minimálně 100 % průměrného výdělku.

Pokud by Vám zaměstnavatel náhradní volno neposkytl v následujících 3 měsících,
musel by vyplatit zmíněný příplatek.