Avatar uživatele
Nick42364

Pozná zaměstnavatel na koho se vede exekuce?

Pozná zaměstnavatel **dlužníka ** jaká firma nebo fyzická osoba je **věřitel ** ? Exekutor tam je ale zaměstnavatel to neví komu dluží ne? A jak je to u trestních příkazu? U náhrady škody při trestném činu. Já jsem věřitel ne naštěstí ten v exekuci. Myslím jako při exekuci na plat.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Pepa25 před 12 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Zaměstnavatel nezná konkrétního věřitele. Z exekučního příkazu, který zaměstnavateli přijde od exekutora, se dozví pouze to, že na zaměstnance byla uvalena exekuce a kolik má z jeho mzdy strhávat. Samotný zaměstnavatel nedostává informace o tom, kdo je věřitelem, neboť tyto informace jsou chráněny jako soukromé údaje. Veškeré platby probíhají přes účet exekutora, který následně zařídí převedení peněz věřiteli.

U trestněprávní náhrady škody je však situace jiná. Pokud soud rozhodne, že pachatel musí zabývat škodu oběti trestného činu, pachatel obdrží příkaz k platbě, ve kterém je uvedeno, komu musí škodu nahradit. Tyto informace se poté stávají součástí veřejného záznamu.

V případě, že pachatel nezaplatí dobrovolně, může oběť podat návrh na exekuci – tentokrát už jako věřitel. Tato exekuce pak probíhá stejným způsobem jako jakákoli jiná – zaměstnavatel nestrhává peníze přímo oběti, ale exekutorovi.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
da ny

Seznam dlužníků a osob vedených v insolvenci je veřejně dostupný.
U insolvence jsou veškeré detaily (komu, kolik, za co).
U exekucí – nevím, nezajímala jsem se. Zde
Na odpovědi ChatGPT (umělé inteligence). také ještě není 100% spolehnutí.
Dokáež na téma, která jí (ne)byla zadána, vyhledat a napsat i úplné nesmysly.

Nový příspěvek