Kryšpín

Pozink nepozink je to nový pozink?

Měl jsem v úmyslu zakoupit pozink žlaby a svody na dřevník, prodejce pravil tento pozink do roka natřít nebo bude rezatět, jak liška bystrouška, je to klam neb se vyrábí jiný pozink. Děda má na chalupě pozink žlaby 20 let a ještě je nenatíral a mám dojem, že ještě něco vydrží.

Odpovědi
Drap

Prodejce má pravdu v tom, že dnešní pozinkované plechy/alespoň podle mých zkušeností/ mají podstatně slabší vrstvu zinku, než tomu bylo v minulosti. Záleží ovšem také na tom, kde konkretní žlab bude ležet, jak se v něm budou držet nečistoty. Svůj vliv taky na tyto věci mají vliv více kyselé deště, než tomu bylo zřejmě v minulosti. Faktem však je, že cca po roce provozu můžeš pozinkované žlaby natírat.

tforro

Dnešní pozink nic moc nevydrží. Mám na baráku pozink plechy přes 40 let, které jsou z návětrné strany. Ještě dalších 40 let bez problémů vydrží, pak je já, nebo potomci natřou 🙂

Na pozink plechy používám barvu ZINOREX. Perfektně se s ní pracuje a hlavně ji lze natírat i na nové pozink plechy (je na to určená – neoloupe se). Jen je poněkud trochu dražší. http://www.co­lorlak.cz/sor­timent/detail/zi­norex-baze-s2211

Hykam

I dříve se doporučovalo pozink žlaby po cca 4 letech natřít. Pokud se natřely hned, barva na nich moc nedržela. Pokud chcete bezúdržbový, zakoupil bych titanový nebo měděný. Pokud je velká pravděpodobnost zcizení, dal bych tam plastové.

dubraro

Rozdíl je v technologii nanášení zinku. Žárové zinkování, tlustá vrstva, vydrží věky. Galvanické zinkování, tenká vrstva, bez další ochrany brzy prorezaví.