Bortolo

Považujete dnes oblíbené čerpání dotací za nešvar, nebo pozitivní aspekt doby?

Dost často slýchám, jak se z dotací zafinancoval xy projekt, jak se miliardové dotace úspěšně přerozdělují, a jak je to vlastně skvělé. Přitom dotace není nic jiného než nedobrovolné nakládaní / rozdávání s našimi penězi v obrovskému množství. Myslíte, že přijde doba, kdy dotace bude stigma a kdy podnikatel hodný následování bude opět ten, který si vydělá na sebe bez dotací? Nebo na dotacích není nic špatného? Co to je za nešvar posledních let, kdy se skoro všechno dotuje?

Odpovědi
Pepa25

Dotace je naprosto hodnotově neutrální záležitost, která byla, je a bude. Spousta aktivit se čistě komerčně nevyplatí, přesto je společensky prospěšná, proto podporovaná z veřejných prostředků.
Dnes je to větší téma, protože pořád doháníme Západ, který nás prostřednictví EU fondů nebo Norských fondů dotuje, ale role dotací bude logicky klesat.

df

Je to pozitivní. Než se platilo v hotovosti, tak bych řekl, že dřeva pro výrobu papíru, potažmo peněz, je v lese dost. Dnes ty peníze nejsou ani fyzické. Nejsou ničím kryté a FED i ECB může vyrábět elektronické peníze v jakémkoliv množství. Dotace je jedna z forem, jak ty peníze dostat do oběhu

elkon

Záleží v jaké podobě ty dotace jsou. V mezinárodním obchodě to často představuje problém. Protože kvůli dotacím v jedné zemi, může utrpět výroba v zemi druhé.

Dochy

Jak se to vezme. Dokázal bych pochopit dotace na sport a kulturu, zejména co se týče dětí.
Co mně spíše s..e jsou dotace na různé technologie atd. Pokud stát chce aby lidé přešli na tepelná čerpadla, aby zateplovali atd… bylo by vhodné aby toto zajistil jinak. Dotační akce způsobí, že požadovaného zboží začne být umělý nedostatek, ceny stoupnou, zákazník (po započtení dotací) za daný produkt zaplatí víceméně stejně jako kdyby žádné dotace nebyli, kapsi si namastí ti, kteří si včas zajistí razítko, že právě oni jsou ti praví dodavatelé pro dotovaný produkt…

Nedomyšlené dotace křiví trh.

Filip84

Na dotaci, samo o sobě, nic špatného není. Ale tak, jak to funguje dnes, tak to je cesta do pekel, akorát.

Ano, první věc je, že na tom parasituje spousta neužitečných parasitů, mafiánů, neziskovek, flákačů, darmožroutů.

Druhá věc je, do čeho se ty dotace utápějí. Dotace by měly tu ekonomiku nastartovat, ne, že dojedeš do Osoblažského velkovévodství, a tam máš na dotace hřiště pro fakany za Kč XXX,XXX.00, z veřejných dotací se živí úzkorozchodka, která žádnou dopravní obslužnost nezajišťuje, protože nikdo nechce jet 15 km 20 km oklikou 50 minut – to bude rychlejší na kole, ale na dotace jsou opravený všecky nádražní budovy. Nic proti, je to turistická atrakce a kulturní památka k tomu: tak to má být, sakra, živeno jako turistická atrakce (=bez dotací, ten provoz si na sebe musí vydělat!) a kulturní památka (=dotace od ministerium kultury, ne od MSK jako zařízení veřejné dopravní obslužnosti!).

Že by tam někdo narval dotace, aby se nastartovalo zemědělství, které ten kraj po desítky let živilo? Kulový hovno! Tak koupíš fabryku za cenu bytu v Ostravě!!!: že by někdo vymyslel nějaký program, jak tam dotáhnout podnikatele, bourgeoisty, prostě ano: aby tam zaměstnal ty těžko zaměstnatelné nemakačenka a naučil je makat? Kulový hovno!

Tak k čemu ty dotace jsou? Ano, na jednu užitečnou připadne 99 podobně „užitečných“. Ne, to fakt nechci platit ze svých daní! 😅