berry38

Jaké jsou podmínky podnikání v rodině?

zajímalo by mě jestli je možné, aby osoba na kterou je živnost napsána, mohla k podnikání využívat účet který je však psán na jméno např.syna, nebo manželky zkrátka dalšího člena rodiny?
Nebo musí vše co souvisí s podnikáním dané osoby být psáno přesně na jméno té osoby a tudíž i účet?
Díky

Nejlepší odpověď
Banán88

… ucet urcite ne, podnikal jsem v minulych peti letech a ucet byl manzelky. Zadne cinne organy me na tyto veci neupozornovaly jako na problem. Hlavne mit dobrou ucetni a celkove si ucetnictvi hlidat aby vse bylo jasne a prokazatelne v cislech..

Další odpovědi
mosoj

Účet by měl být zvlášť pro podnikání. Stav na účtu a pohyby na něm se dávají do účetnictví !!!
Doplňuji:
Tak to lituji chudáka účetní jak vytahuje ze soukromého účtu platbu za podnikání a ostatní pohyby vede jako nedaňové. Pokud používáte bezhotovostní platby máte mít podnikatelský účet. Pokud nepoužíváte účet mít nemusíte. I v pitomém peněžním deníku musí stav v pokladně a stav na účtu sedět.

Hlada

Rozhodující je, jestli vede účetnictví nebo daňovou evidenci. Jestli vede DE, může používat jakýkoli účet nebo žádný. Forma vedení DE není stanovená.

Emefej

Pokud vede pouze daňovou evidenci, vlastní podnikatelský účet mít nemusí.

Drap

Nikde neni určeno, že podnikatel musí mít účet. Lze využít i účty členů rodiny. Mohou však vznikat roblémy při vedení účetnictví. Doporučuji , zřídit si účet pouze pro podnikání

McArthur

U živnostníka můžete použít jakýkoliv účet, tj. i soukromý.

Vřele ale doporučuji mít pro podnikání samostatný účet. Je zdarma (např. ve Fio bance, www.fio.cz). Výhod je celá řada. Jedna z nejdůležitějších se objeví při kontrole z finančního úřadu, protože je na živnostníkovi, aby prokázal, že příjem na účet nepatří do podnikání.
Pokud si ale myslíte, že při platbách na cizí účet „ukryjete“ nějaké peníze, tak se pletete. Číslo účtu hlásíte na finanční úřad, který jej eviduje jako účet pro přeplatky daní. Zároveň plátci DPH nesmí zaplatit fakturu na jiný, než-li na finančním úřadě registrovaný účet. Pokud tak učiní, hrozí jim, že DPH zaplatí 2× (to je to ručení za DPH). U každého živnostníka najdete číslo oficiálního bankovního účtu ve volně dostupné evidenci na Ministerstvu financí ČR (odkaz: http://wwwinfo­.mfcr.cz/ares/a­res_es.html.cz ).