Podnikání-pokud někdo nemá žádné zaměstnání a nepobírá soc.dávky ani jiné dávky a občas prodá nějaký svůj výrobek…

odkdy by se taková osoba měla považovat a je i pro úřady považována za osobu,která má zapotřebí živnostenský list?
Doplňuji:
Opět potíž-zřejmě špatně formulováno nebo pochopeno a zbytečně personifikováno-nejedná se o mojí osobu,jde o v podstatě teoretickou záležitost.
Když je někdo"v domácnosti" je veden na pracáku kde mu platí povinné pojištění a ta osoba občas prodá nějaký svůj výrobek od kdy se tato činnost musí brát za podnikání ?

Nejlepší odpověď
mosoj

Kdy se přiznat?

Daně se neplatí, pokud jde o nahodilý prodej movitých věcí – například osobních věcí či pozůstalosti. Na výši tržeb/výdělku nezáleží.

Soustavná, nezávislá činnost za účelem dosažení zisku (nakoupím, prodám, chci vydělat) – jde o podnikání a dotyčný musí mít živnostenský list, podat daňové přiznání a zpravidla i platit sociální a zdravotní pojištění. Daňové přiznání se musí podat při ročních příjmech vyšších než 20 000 Kč.

Pokud nejde o podnikání, ale o příjmy z příležitostné činnosti, jako je prodej výpěstků z vlastní zahrádky nebo uměleckých děl vytvořených ve volném čase, je příjem do 20 tisíc Kč ročně od daně osvobozen.

Prodej aut, lodí a letadel, které někdo vlastní kratší dobu než jeden rok, musí být také zdaněn. Daní se rozdíl mezi prodejní a kupní cenou.

Zdroj: http://ekonomi­ka.idnes.cz/ber­nak-zkouma-internetovy-prodej-posviti-si-nejen-na-aukro-p4m-/ekonomika.as­px?c=A100119_222547_e­konomika_iky

Další odpovědi
anonym

Bohemico, potom také může jít o tzv. nedovolené podnikání. Otázkou je, z čeho taková osoba žije, když není zaměstnaná a nepobírá žádné dávky a podporu.
Na vytvoření nějakého závěru mi tady chybí podstatně více informací.
Obecně vzato bych se nejvíce asi obávala „něčí nadbytečné všímavosti“. Lidská závist je v ČR nejrozšířenější vlastností.
FÚ by mohl v případě nahlášení takovéto činnosti provést výpočet daně z příjmu „odhadem“.
Nepíšeš, že prodáváš osobní věci, ale výrobky. Toto bys bez živnostenského oprávnění provozovat neměla.
Já vím, jde zde o nesmyslné odvody na sociální a zdravotní zabezpečení, i pro vedlejší činnost jsou moc vysoké. Buď moc opatrná, komu co prodáváš.

Drap

Pokud vyrobíš cokoli z účelem zisku, a prodáš to ., tak bys na to měla mít živnost. Nevadí že prodáváš třeba jeden výrobek za měsíc. Žádný limit do kolika kč , pokud vím, tak neni stanoven. Pokud tedy budu cokoli vyrábět a utržím za měsíc třeba 100 kč, měl bych mít živnost a pokud nemám jiné zaměstnání, tak si platit zdravotní, popřípadě i sociální. Pokud si založíš živnost, tak už ti nebude pracák nic platit ani tě evidovat. Pokud tě to neuživí, tak nezbývá než to dělat na černo a nebo nedělat.

Michal Kole

Podnikaní je soustavná činnost

takže jednoduše, když něco prodá 2× za ěmsíc a prodá tohou pouze 1 kus, protože víc nemá tak je to nahodilá činnost

Pokud má ve skladu toho zboží třeba 50 kusů tak to není obyvklý inventář domácnosti, takže to už je podnikání.

hanulka11

nechápu ,když někdo položí otázku, že se to hned vztahuje k té osobě .....

briketka10

☹ přesně tak !