hadačí

Platí se odvody u hlavní živnosti při nízkém příjmu?

Právě jsem absolvoval školení podnikatelského minima a paní školitelka mě přesvědčovala, že na hlavní živnost, pokud příjem nedosáhne asi 116 tisíc (jakýsi vyměřovací základ), neplatí se sociální pojištění. Je to pravda? Díky.

Doplnění: (Problém je, že jsem to nikde nedohledal. Zato jsem mnohokrát četl, že se tomu podnikatel prostě nevyhne. Byl by nějaký zdroj, který to potvrzuje či vyvrací? Děkuji.)

Odpovědi
Kazatel

Když to říkala paní školitelka, tak to tak asi bude. Pravda ale je, že se pak taková doba nebude počítat do odpracovaných let (z titulu podnikání), ani nevstoupí do výpočtu pro důchod.

Zdravotnímu se jen tak lehko nevyhneš, pokud nebudeš zaměstnán nebo v kategorii státních pojištěnců.

Ametyst

Na webu podnikatel.cz jsou k tomu články, i rubrika “daňový portál”.