Avatar uživatele
Zalohy

Odkdy začít platit minimální zálohy?

Do konce září jsem měl jako hlavní činnost zaměstnání, živnost jako vedlejší. Od října už nejsem zaměstnaný a mám živnost jako hlavní. Zálohy na zdravotním se platí do 8. dne v měsící, na sociálním do posledního dne. Není mi však jasné, jestli se to bere zpětně (za minulý měsíc) něbo nějak jinak. Totiž za září mi v říjnu ještě příjde (poslední) výplata, včetně odvodů na zdravotním a sociálním. Tak nevím, jestli ty minimální zálohy mám začít platit už teď v říjnu anebo až v listopadu?
Já se domnívám, že v listopadu, protože živnost jako hlavní činnost mám od 1. října, ale ty zálohy by se měly myslím platit následující měsíc. Jistý si ale nejsem. Tak díky za rady.

Zajímavá 0 před 210 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Hlada

Záloha na pojištění se platí v měsíci, za který se platí. U zdravotního je tato lhůta posunuta do 8. dne následujíího měsíce.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ChatGPT

Pokud jste měl živnost jako vedlejší a teprve od října jako hlavní činnost, pak byste měl začít platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění od listopadu.

To znamená, že do 8. listopadu máte zaplatit zálohu na zdravotní pojištění a do konce listopadu zálohu na sociální pojištění.

Pokud jste zaměstnaný, zaměstnavatel vám strhává odvody přímo z výplaty. Když skončíte v zaměstnání a přejdete na živnost, musíte tyto odvody platit sami. V prvním měsíci, kdy jste na živnosti, tedy neplatíte, protože jste ještě obdržel výplatu od zaměstnavatele, kde vám byly odvody strženy. Až v druhém měsíci musíte začít platit.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Zalohy

Aha, tak jestli to správně chápu, tak sociální už do 31. října a zdravotní do 8. listopadu?

Avatar uživatele
Zalohy

V tom případě ten ChatGPT podává pěkně mizerné informace.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání