Kelt

Neporadíte nějaký textový soubor?

Samozřejmě, že mám na mysli Word a pod. Problém je ten, že jsme koupili nový notebook, kde tyto soubory byly a to pdf a jiné. Notebook je určený pro všechny členy domácnosti. Dcera při aktualizaci způsobila to, že zmizely mimo jiné soubory pdf a Word, možná i Excel. Nechápu, jak je to možné při aktualizaci, nebo co vlastně udělala. PDF jsem si obnovil, ale pro word to chce po mne nějaké přihlášení, což se mi nedaří.Nemusí to být Microsoft, klidně i linus nebo linux, nebo něco jiného, co umožňuje pracovat s textovými soubory a je běžně ke stažení bez nějaké aktualizace, evidence a pod. Děkuji předem.

Nejlepší odpověď
Kepler

Asi nemáš na mysli soubor, spíše program nebo aplikaci. Na soubory pdf textové aplikace nefungují, od toho jsou aplikace jiné. Pokud můžu poradit, tak na Microsoft se vy*er, pořád tě to bude nutit na upgrade, aktualizace a nevědomky si do PC nataháš spoustu zbytečného bordelu o který nestojíš. Pokud ti jde o balík MS Office, plnou náhradou je Apache Open Office, zadarmo a bez otravování.

Další odpovědi
gecco

Vykašli se na MS, stáhni si tohle – https://cs.li­breoffice.org
😉

McArthur

Dcérku neviň z něčeho, co zřejmě nezpůsobila. Asi máte Windows 10, které po automatické aktualizaci (nejde vypnout) způsobí právě to, že se PDF prohlížeč přenastaví na Edge, který ale s PDF moc dobře pracovat neumí. Microsoft se snaží vnucovat své aplikace bez ohledu na výsledek.

Na PDF je Adobe Reader (zdarma na www.adobe.com/cz/ ).
Na texty (DOC, DOCX), tabulky (XLS, XLSX) a prezentace je zdarma Libre Office (v češtině na www.openoffice.cz).

Po velkých aktualizací Windows 10 je potřeba asociace k těmto programům obnovit. Microsoft si tam nacpe své programy.