Vasilcz

NAT vs PAT

Zdravím,
jaký je principiální rozdíl mezi NAT a PAT?

Odpovědi
jáára

přesně to nevím, ale NAT sdružuje více IP adres do jedné a PAT se zabývá porty, slučuje porty do jednoho, nebo něco na ten způsob

Dochy

Obvykle spolu úzce osuvisí. NAT – network adress translation – překládá síťové adresy. Může být použit i jen k tomu, aby přeložil veřejné adresy servrů (služba poskytovaná veřejnosti) na skutečné adresy servrů ve vnitřní síti (může být WWW server s adresou 192.168.1.100, FTP server s adresou 192.168.1.101, zatímco jejich veřejná adresa bude třeba 225.125.8.4 a 225.125.8.8)
Zde je to čistý NAT, adresy se překládají 1:1 (veřejná za privátní a zpět). Zpravidla se nepřekládají porty, nechají se tak jak jsou.

V privátní praxi se obvykle používá NAT k tomu, aby s jednou veřejnou adresou bylo připojeno více počítačů ve vnitřní síti. Pak se použije PAT (port adress translation) – aby se rozlišily relace pro jednotlivé počítače průběžně se překládají i porty a při navázání relace se na veřejné straně použije port, který je zrovna volný. (takže vlastně network and port adress translation 😉

V této konfiguraci je problematičtější přístup z venku na servery na vnitřní síti. Prakticky se pak dělají vyjímky a porty požadovaných služeb jsou z venku na routru mapovány přímo na správný počítač na vnitřní síti. Tyto porty pak samozřejmě nejsou přiřazovány pro běžný síťový provoz počítačů.

Většinou se v této konfiguraci servery zvenku nezpřístupňují, ale bez vhodného nastavení ani nefunguje na klientských počítačích přístup na FTP v aktivním režimu, či nějaké další služby (třeba přenos souborů po ICQ)

Stačí takhle? Kdyžtak se zeptej 😉