Lukyn0

Měl by stát mít právo vyvlastnit nemovitosti, o něž se majitel nestará a jež ohrožují na životě kolemjdoucí?

Ať už jde třeba o ruiny vybydlené nepřizpůsobivými či o prázdný objekt, kterému nutně chybí alespoň pravidelná údržba… Po vyvlastnění by formou veřejné dražby mohly nabýt nového majitele. Co myslíte?

// By mě tedy zajímaly ty jiné páky. Jediné, co od nich slyším, je právě, že s tím nemohou nic kvůli OV dělat a mohou mu leda udělit pokutu… kterou však dotyčný stejně ignoruje, jelikož je i samý dluh.

Odpovědi
da ny

Ano, v některých případech by to bylo vhodné řešení.
Takový zákon máme, jen je třeba i za tu ruinu zaplatit patřičnou náhradu,;)
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-184#cast7
O řešení rozhodují úřady, radní, zastupitelstvo a finanční možnosti či preference měst a obcí.(někdy jednotlivců).
U nás se radnice léta rozhoupává (jde o pozemek, na němž podobné ruiny stojí). Je to téměř hotová věc 🙂

Drap

Vyvlastnění? Neni důvod. Stát má dostatek jiných nástrojů, jak toto napravit, než někomu ukrást majetek.

McArthur

Nejde o stát, pravomoci mají v rukách místní zastupitelstva. Cesta je přitom docela prostá, a to udělovat pokuty, které majitel nemovitosti neplatí. Následuje exekuce, zabavení nemovitosti a její prodej. Koupit takovou nemovitost by asi nemělo město, které udělilo pokutu, ale jiný subjekt. Ze získaných peněz se zaplatí pokuty a za proplacené pokuty se od nového vlastníka nemovitosti může nemovitost vykoupit nebo ji nechat na volném trhu. Asi jen tímto způsobem lze neschopné majitele nemovitostí, kteří na nich „sedí jak žáby na prameni“ vytlačit z trhu.