kajicek94

Může se termín ukončení POV a prodeje vozidla lišit?

Zdravím,
dne 10. 04. 2021 jsem prodal motocykl Korado (vozidlo bez zápisu do registru) a nový majitel má svoji pojistku „až“ od 12. 04. 2021. Nechci, aby mu vznikly „černé dny“, ale nevím, jak to mám tedy procesně u mojí pojišťovny (ČPP) zajistit.

Když jim pošlu dnes (11. 04. 2021) e-mailem výpověď POV s kupní smlouvou (podepsanou dne 10. 04. 2021) z důvodu prodeje vozidla s tím, že žádám o poslední den pojistky 11. 04. 2021, tak jsou schopni to takto odbavit?
Resp. nechci, aby pojistku ukončili zpětně k 10. (jako je podepsaná smlouva), ale ani např. 12. a později, protože nemám zájem o překrývající se POV novým majitelem.

Díky za odpovědi.

Odpovědi
xiperio

Nevím jestli to dělají na pojišťovně zpětně. Zeptejte se tam. Každopádně povinnost uzavřít pojistku má nový majitel. Je to jeho odpovědnost, on by si to měl pohlídat. Můžete se ho na to i zeptat.

Arne1

Zpětně ti nic nezruší. Až ode dne kdy se o tom dozví. Kupní smlouva je k ničemu, pošli fotku VTP kde je přepis udělanej. Finančně se s tebou vyrovnají taky až do toho dne (s největší pravděpodobností to zaokrouhlí až do konce měsíce).

autacek

Zůstaň v klidu, pojišťovna to po tobě bude chtít doplatit až do dne oznámení o ukončení.

Mc Merkurion

… pojistku ti zrušej AŽ na základě přepisu, NE kupní smlouvy, ta je nezajímá, přeplatek ti vrátí ke dni přepisu, ostatek je na novým majiteli, on je vlastník, on si to má doplatit=vyběhat …

… upřesňuji: „ke dni přepisu“ >>> v případě uložení do depozita pojišťovna mi vrátila peníze k datu uložení do depozita …

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Arne1

Pánové:

  • více pojistek – možná situace, jde o takzvané souběžné pojištění (nastudujte si pojem). Plnit se bude z obou pojistek až do maximálního limitu součtu pojistných částek. POV je pojištění škodové a tak nehrozí že by někdo dostal více než mu patří. Zjistit u pojištění aut zda existuje jiná pojistka je dotaz na ČKP v řádu několika sekund.
  • pokud některá pojišťovna zruší pojistku bez nahlédnutí do VTP je to jen její problém. Kupních smluv si můžu napsat kolik chci, zápis v VTP nesfalšuju.
  • správný názor je že auto musí být pojištěno. pokud není, jdou problémy za tím kdo je jako majitel ve VTP (tj je v registru vozidel jako majitel)

--- pokud nevěříte mně jako pojišťákovi, tak si najděte jinýho a neplácejte pitomosti.

Mc Merkurion

@Arne:
… až na ten první bod, jež jsem dohledal (ale někde jsem četl, nevím, kdy, že mněli problémy s plněním, šlo o škodu na baráku) a zjistil, že je to opravdu tak, jak píšeš, tvrdím to stejné: vlastník je ve VTP (kam se píše na registru, pokud se nepletu), a za pojištění odpovídá vlastník …
… jen si teď nejsem jistej, jak je to s tím motocyklem v dotazu, údajně je to prej něco jako Babeta, a na fórech se nemůžou domluvit, jestli to má VTP a registraci, pak by změnu vlastníka dokazovala kupní smlouva …

Dochy

Jak chcete pojistit vůz na vlastníka dle TP, když vůz zrovna kupuje a odjet s ním může až když má pojistku? Stejně tak přepis lze udělat až když má uzavřenou pojistku. Registr je registr. Není to kupní smlouva. Vlastník se mění na základě kupní smlouvy, nikoli na základě zápisu v registru.

Mc Merkurion

*** měli >>> chybička se vloudí …

Dochy

Mc Merkurion „pojistku ti zrušej AŽ na základě přepisu, NE kupní smlouvy, ta je nezajímá“ – jsem si poměrně dost jistý, že se mýlíš. Přepis je formalita bez reálných dopadů na vlastnictví vozu. Pokud se dobře pamatuju, tak pov. r. mi při prodeji pojišťovna zrušila k datu, který jsem jim nadiktoval. Když jsem vůz kupoval a jel jsem si pro něj, pov. ručení jsem uzavřel online s okamžitou platností (jen tedy zelenou kartu mi poslali v PDF abych si ji prozatím vytiskl a měl po ruce než přijde jejich originál) – do přepisu v té době zbývalo pár dní. A dvojí pov. ručení – jednou za mně, jednou za prodávajícího souběžně? Proč proboha? Copak by pak případnou škodu zaplatili dvakrát? Jen to pak mělo další následky… Vzhledem k stěhování vozu na mou adresu došlo k výměně značek a tudíž další papírování na pojišťovně.

Mc Merkurion

@Dochy (autacek neví která bije, a plácá bez ohledu na dotaz jako obvykle) … jestli, že přestanu být vlastník, auto je v depozitu, či zlikvidované, a prokážu to, pojišťovna mi zruší smlouvu (tak zněl dotaz), jinak lze zrušit smlouvu pouze klasickou výpovědí, jiný případ je, když chceš uzavřít pojištění, to je nezajímá (přestože se to do pojistky píše), zda jsi vlastník … souběžné pojištění je přesně jak říkáš: nezaplatí ti dvakrát … jde o to, že přepisem přestáváš být vlastníkem, do té doby, bez ohledu na kupní smlouvu jsi veden jako vlastník, a tím pádem je tvojí povinností auto pojistit, mít pojištěné a zodpovídat za škody …

autacek

McM zase plácá, aniž by o problematice něco prakticky věděl. Jedna věc je pojistník, úplně jiná vlastník. Auto musí být pojištěno, to, jestli je pojištěno vlastníkem je v tomto případě nepodstatné. Pojištěno bude do té doby, než dojde k ukončení pojistky a k tomu nedojde nikdy zpětně (má to svou logiku), ale až tehdy, když pojišťovna dostane výpověď. To, jestli je vozidlo pojištěno současně i jinde, resp. víckrát, není právně na závadu.

Mc Merkurion

… za to, že je auto pojišťené, odpovídá vlastník, a je jedno, kdo ho pojistí … by mně zajímalo, kdy si naposledy uzavíral pojistku, podle těch příspěvků asi za krále klacka …

Dochy

„…víckrát, není právně na závadu.“ – to není, právně na závadu bude pokud budeš chtít 2× proplatit škodu (což z logiky věci je nesmysl, škoda je jen jedna, na druhou stranu, když si platíš pojištění dvakrát… 😉 )

autacek

@Dochy, ne stejnou škodu si nemůžeš nechat proplatit 2×, nicméně kdyby na jedné pojistné smlouvě byl horní limit 30mil a na druhé též 30mil, plnily by pojišťovny (standardně) až do výše 60mil.

Mc Merkurion

… @autacek: „nicméně kdyby na jedné pojistné smlouvě byl horní limit 30mil a na druhé též 30mil, plnily by pojišťovny (standardně) až do výše 60mil“ >>> a to jako není proplacení dvakrát ??? kdes to slyšel, budou plnit pouze jednu pojistku a to si ještě vyberou tu menší !!!

autacek

@McM, ne, není to proplacení 2×, prostě pokud bys způsobil škodu například 45 miliónů (jako že to není nemožné, stačí zavinit hromadnou nehodu s více poškozenými), tak bys nemusel vytáhnout těch 15 melcků ze svého.

Mc Merkurion

… musel … plní jen z jedné do výše 30M … druhou ti neuznaj a zruší, zeptej se pojišťováků …

Mc Merkurion

… takže, s tím plněním máš očividně pravdu, jen musíš vše nahlásit oboum pojišťovnám a oznámit, že máš i druhou pojistku, jinak se budou cukat …
… dále, po přepisu ti ukončí pojištění, jestliže prokážeš, že již nejsi vlastník (což je TP, kam změnu zapíše registr), pojištění platit nemusíš, ale nebude-li mít nový vlastník pojistku (bez ní mu auto nepřepíší, ledaže by použil tvojí), všechny škody, včetně neuhrazené pojistky jdou za tebou …

Mc Merkurion

… oprava/doplnění: "pojištění platit nemusíš …) >>> vypovíš-li normálně smlouvu, nebo se prokážeš pojišťovně kupní smlouvou, ale bude to bez registru, tudíž v registru jsi stále veden jako vlastník ty …

Dochy

(mám pocit, že teď už se značky měnit nemusí, ale tehdy museli)

Mc Merkurion

…ano, značky se měnit nemusí …