Avatar uživatele
Radazz

Může být polystyren v kontaktu s vytápěcími trubkami?

Dobrý den,

chystám se pořizovat nemovitost ve které je pro zakrytí vytápěcích trubek po celém bytě použit „kastlík“ z polystyrenu. Ten je v bezprostřední blízkosti trubky. Je to z pohledu bezpečnosti v pořádku? Předpokládám, že trubky nemohou během topné sezóny vyvinout takové teplo aby to bylo pro polystyren nebezpečné, ale jistý si nejsem.

Zajímavá 0 před 17 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Polystyren má teplotný limit, zejména při přímém kontaktu s trubkami, které mohou být velmi horké. Teplota tání pro polystyren je obecně kolem 240 °C, ale už při teplotách nad 70–80 °C může začít měnit tvar a vlastnosti. Vytápěcí trubky samozřejmě by neměly dosahovat tak vysokých teplot, nicméně lépe je být opatrný. Pokud je polystyren v přímém kontaktu s trubkami, může dojít k jeho deformaci a v horším případě k jeho tavení.

Doporučoval bych se poradit s odborníkem a případně zvážit nahrazení polystyrenu nehořlavým materiálem. Možná by bylo vhodné použít speciální tepelnou izolaci pro vytápěcí trubky, která by byla schopná odolat vysokým teplotám bez rizika poškození.

V neposlední řadě je třeba mít na paměti, že polystyren je hořlavý materiál a pokud dojde k jeho přehřátí a vznícení, může to mít vážné následky.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Filip84

Polystyren je velmi hořlavý materiál, už při 70°C se výrobky z polystyrenu deformují, maximální tepelná odolnost je do 80°C, ovšem už při teplotách mezi 70 – 80°C se z polystyrenu uvolňuje nezreagovaný monomer styren, který je toxický a karcinogenní. Při 90°C už polystyren měkne, a při 95°C se dostaví sklovitý přechod.

Obvyklá teplota otopné vody v teplovodním řadu se pohybuje někde mezi 60 – 80°C, záleží na tom, jak je topení nadimensováno a čím se vytápí – při topení uhlím a antracitem je teplota vody, obecně, nejvyšší, při topení dřevem a plynem někde uprostřed, a při topení teplovodním čerpadlem nejnižší.

I tak se ale bavíme o teplotách, které budou z polystyrenu uvolňovat toxické a karcinogenní látky. Prostě to není rozumné a je to i požární risiko.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Polystyren se běžně používá. Rozvody pro trubky podlahového topení bývají uložené v polystyrenové podložce. Tak vysoké teploty v běžném topení nemůžeš nikdy dosáhnout.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Radazz

Díky za reakce, teď popravdě tedy nejsem o moc chytřejší :D.

Filip84: máš prosím zdroj této informace? Nikde jsem nenašel, že styren by se uvolňoval při teplotě 80 stupňů, jak uvádíš.

Drap: Podlahové topení má kolem 60 stupňů, trubky od plynového topení, které v bytě jsou budou mít spíš kolem těch 80.

Avatar uživatele
Dochy

Podlahové topení bývá nastaveno na nějakých 25–30 stupňů. Při 60 bys měl problém po té podlaze chodit.

Avatar uživatele
Filip84

Šuta, Miroslav: Chemické látky v životním prostředí a zdraví. Ekologický institut Veronica, Brno, 2008.

Avatar uživatele
Radazz

Díky, dokument jsem si přečetl, ale nic o tom, že by se styren uvolňoval při 80 stupních jsem tam nenašel. Doslova se tam píše:

Po emitování do ovzduší je styren transformován na benzaldehyd
a formaldehyd, přičemž poločas setrvání styrenu v ovzduší je odhadován na dvě hodiny. V městském prostředí jsou měřeny koncentrace okolo 0,3 µg.m-3, což vede k dennímu inhalačnímu příjmu styrenu kolem 6 µg.m-3. Ve znečištěném městském ovzduší však
mohou koncentrace styrenu dosáhnout 20 µg.m-3, přičemž pak jmenovitý denní příjem roste na cca 400 µg.m-3. Hlavní branou vstupu
styrenu do organismu jsou dýchací cesty, přičemž je absorbováno
cca 50 až 100 % vdechnutého styrenu. Distribuce styrenu do tukových tkání a jeho následné pomalé vylučování svědčí o možnosti
jeho akumulace během opakovaných denních expozic. [55]
Toxické účinky styrenu na organismus člověka zahrnují poruchy
funkce CNS (bolesti hlavy, malátnost, napětí, nevolnost, zvracení)
a při expozici vysokým koncentracím (přes 420 mg.m-3) bylo pozorováno akutní podráždění očních spojivek a sliznice horních partií
respiračního traktu. Výsledky několika studií provedených u pracovníků exponovaných styrenu ve výrobě plastů nasvědčují zvýšenému počtu chromozomálních aberací v periferních lymfocytech.
Nejnižší koncentrace styrenu, při níž byly pozorovány škodlivé
účinky, je 84 mg.m-3. Na základě užití bezpečnostních faktorů se
předpokládá, že koncentrace styrenu v životním prostředí nižší než
800 µg.m-3 by neměly mít negativní účinek na zdraví. Tato koncentrace je jako čtyřiadvaceti­hodinový průměr doporučována jako
směrná hodnota příslušného hygienického standardu, tedy nejvyšší přípustné koncentrace pro tuto látku.

Avatar uživatele
Filip84

Polystyren … [j]e citlivý vůči UV záření a málo odolný vůči teplotě (jen cca do 70 stupňů). Uvolňuje se z něj nezreagovaný monomer styren, který je toxický a je řazen mezi karcinogeny.“ (str. 22, art.6.3.2. Vlas­tnosti)

Avatar uživatele
Radazz

Z toho nevyplývá, že se uvolňuje styren při 70 stupních. Styren se uvolňuje i bez těch 70 stupňů dle tohoto výkladu. Není to dané do přímé souvislosti.

Ale i tak moc díky za tvůj čas, pomohlo mi to a nechám to obtáhnout sádrošem.

Avatar uživatele
Filip84

On azbest byl, svýho času, taky príma materiál ve stavebnictví, zázrak to byl, myši to nežraly, nehořelo to – príma věc!, až se přišlo na to, že jo, že to je príma věc, ale hodně karcinogenní. 😅 Ony sovětský hodinky „na krystal“ byly taky super, hravě udělaly hodinu za 45 minut, a k tomu krásně svítily a nemusely se natahovat! Akorát jejich uživatel brzy „svítil“ taky! 😅😅

Já Ti jenom tlumočím poznatky současné vědy, že už při teplotách kolem 80°C (nad 70°C) se z něj uvolňuje styren, který je toxický a karcinogenní.

Avatar uživatele
Radazz

Jasně, ale jak jsem psal výše, nic takového se v dokumentu nepíše a nenašel jsem to ani nikde jinde. To, že je polystyren nevhodný jako takový je kapitola sama o sobě, ale o jeho reakci na vyšší teplotu a konkrétně těch 70–80 stupních nikde nic není.

Avatar uživatele
Filip84

Já nejsem technik, a už vůbec ne chemik – citát máš výše. Souvisí-li uvolňování s teplotou, či-li nic, tak na to Ti musí odpovědět někdo povolanější.

Nový příspěvek