Karla123

Musím podat daňové přiznání, když mám živnostenský list, ale žádné výdaje za rok 2013?

Dočetla jsem se, že pokud daňové přiznání nepodám řádně, nezaplatím žádnou pokutu, dokud mě finanční úřad nevyzve, abych ho zaplatila dodatečně.
Nebo to tak není? Kolik je pokuta?
Neměla jsem žádné výdělky, tím pádem nebudu platit žádnou daň.
Daňové přiznání jsem však nevyplnila a neodeslala/ne­odnesla na finanční úřad.
Jak to tedy je, když mám živnostenský list, ale absolutně ho nevyužívám. Mám ho raději zrušit (což se mi nechce, kdybych ho náhodou chtěla využívat, abych nemusela platit zase 1 000 Kč za zapsání)?

Moc děkuji za rady.

Nejlepší odpověď
ivzez

Přestože se všechni dříve odpovídající shodnou v názoru,
nejsou předchozí odpovědi správné.

Pokud jste neměla žádné příjmy, nejste povinna podat daňové přiznání.
Přesto byste ale měla FÚ dát na vědomí, že jste neměla žádné příjmy.
Můžete si vybrat, jestli odvzdáte přiznání s nulou, nebo jestli jen napíšete prohlášení.

Přestože jste nedosáhla žádného zisku, musíte podat
povinné přehledy na OSSZ a na zdravotní pojišťovnu.

OSVČ, které nejsou povinny podat daňové přiznání,
musí přehledy podat do 31. července 2014.

Přesné informace najdete na webu ČSSZ
(http://www.cssz­.cz/cz/pojiste­ni-osvc/platba-pojistneho/prehled-o-prijmech-a-vydajich.htm)
a na webu „své“ zdravotní pojišťovny.

Živnostenské oprávnění nemusíte rušit.
Stačí je zdarma pozastavit, zdarma je i případné obnovení.
Ale nevím, na jak dlouhou dobu je pozastavení možné,
to byste měla zjistit na živnostenském odboru.

Nemáte-li povinnost podat přiznání, neměla by Vám hrozit žádná pokuta
(ta by podle mne hrozila za nesplnění povinnosti).
Poslední věta je jen můj názor, doporučuji si to ověřit na FÚ.

Další odpovědi
mosoj

Buď podáš nulové daňové přiznání, nebo napiš na FÚ dopis s prohlášením že jsi v tom a tom roce nepodnikala.

Drap

Daňové přiznání i tak musíš podat

hanny 2

Jak píše Drap – podat musíš.A živnost nemusíš rušit,ale pozastavit,potom přiznání nebudeš muset podávat.

Doplňuji:
Omlouvám se,ale"Avatar uživatele" tam nepatří,zkopírovala jsem odpověď z „Diskuze k otázce“,protože nejdřív jsem to napsala tam.

Hlada

Daňové přiznání podávat nemusíte. Musíte to ale oznámit správci daně.
Neprovozovanou živnost je možné na ŽÚ pozastavit.

hanny 2

Jak píše Drap – podat musíš.A živnost nemusíš rušit,ale pozastavit,potom přiznání nebudeš muset podávat.

Karla123

Pokud nepodám, kolik je pokuta? Nebo co mi hrozí?

arygnoc

pokiaľ máte aktívnu živnosť, daňové priznanie musíte podať – ani štátni úradnici ešte nie sú obdarení jasnovidectvom, teda nevedia, že nemáte z činnosti príjem, výdaje.

živnosť nemusíte zrušiť, môžete ju pozastaviť.

sú to finančáci, tí si vás najdú.
a čím dlhšie im to bude trvať, tým horšie pre vás.

Karla123

Dočetla jsem se, že by mě měli vyzvat k dodatečnému vyplnění daňového přiznání. A pokutu bych žádnou platit neměla. Je to tak?