lucille

můj PC neumí načíst prázdné CD..

když vložím do svého počítače prázdné CD s tím že si na něj chci dát nějaké písničky tak se mi objeví okénko s nápisem: „vložte disk do jednotky D“ ( prostě ten počítač neumí poznat že už tam to CD je) nevíte co s tím mám udělat aby to fungovalo prosím? protože dříve mi to šlo bez problémů… :(

Odpovědi
anonym

Začal bych od nejjednoduššího – zkus jiné CD, nejlépe takové, které v jiném počítači (máš-li tu možnost) jako prázdné načteš.
Pro jistotu zkus i CD z jiného ´balíku´.
😉
Pokud to nepomůže, zkus zda mechanika načte jiná CD (lisovaná, pálená).
Pokud ano, zkus aktualizovat ovladače (chipset, řadič…*). Pokud ne, zřejmě odešla mechanika – můžeš ji zkusit vyčistit (rozebrat**) a nebo rovnou vyměnit.
___
*) nepíšeš OS ani typ PC, takže pátrej na webu výrobce
**) troufáš-li si, napíšu ti přibližný návod – jinak to svěř servisu

cochee

Pokud mechanika není moc stará, pomůže očištění čočky v mechanice – musí se rozebrat, ad mowla. K čištění jedna vatová tyčinka do ucha (čistá…) a kapka izopropanolu, není-li, nejlépe destilovaná voda (čistý ethanol málokdo má a kořalka nebo denaturák může zanechat povlak z odparku). Pokud už je mechanika staršího data, asi už umírá laserová jednotka. Jde ještě popohnat, alespoň některé, v blízkosti čočky bývá otočný element (trimr), pootočením např. o čtvrt otáčky zesílíme napájení laseru, ale on o to rychleji odejde úplně (více jej ždímáme). No… nová mechanika dnes stojí kolem 4 stovek, sortiment je ještě ucházející, ale možná že za pár let se budeme divit… optická média se vytrácejí, nastupují technologie flashových pamětí. Tak, jako už dnes je problém zajít do obchodu a z ruky koupit disketovou mechaniku.