sesednizkola

Mohu i dále podnikat, pokud se změní podmínky pro můj obor a nesplňuji je?

Pokud bude podnikatel podnikat v oboru, co je volná živnost, a změní se podmínky, např. musí mít maturitu nebo praxi a podnikatel nemá ani jedno, má nějakou lhůtu na to si vzdělání doplnit a mezitím podnikat dál, nebo musí ze dne na den skončit? Třeba policajti na to měli pár let, to ale nejsou podnikatelé. Nepřipadá mi přípustné, aby někdo investoval statisíce do pobočky a zaměstnanců a pak to musel vše opustit a zůstat s dluhy, ale radši se ptám, hodně věcí mě už v tomto státě překvapilo. Odpovědný zástupce je nepřijatelné řešení. Děkuji.

Přečti si prosím otázku ještě jednou. Když má VOLNOU ŽIVNOST a po úpravě zákona přestane být volnou živností, protože začnou požadovat praxi nebo maturitu.

Odpovědi
McArthur

Ano, pokud se změní podmínky podnikání, tak zatím vždy byla stanovena lhůta, do které podnikatel nesplňující nové podmínky musí podmínky splnit, tj. třeba doplnit si minimální vzdělání apod.

Nemusí se přitom jednat jen o minimální vzdělání. Lhůta na splnění nových podmínek je i u technického vybavení podnikatele apod.

Drap

Záleží na znění zákona, který to mění.

mosoj

Pokud musí mít maturitu či doklad o vzdělání nebo kvalifikaci, nejedná se o živnost volnou.
Viz. živnostenský zákon.
Nic takového se neděje ani nedělo.