Mohou se u nás chytat ryby harpunou?

Využití by bylo nejspíš jen v řekách a potocích kde se člověk brodi nebo u břehu, či kamenech vyčkává? Ve světě je to normálně povolené? Jde mi jen o to, že v ČR jsem s tím rybáře ještě neviděl, tak jestli je to povolené?
Nevím teď jak se říká tomu bodáku, co používají rybáři, ale nebyla by harpuna jednodušší? Možná je dost drahá a i její šípy se pohybují od cca 300 – 1500 Kč? Viz: http://www.we­bareal.cz/aqu­apro/eshop/35-1-HARPUNY/57-2-Harpuny-prislusenstvi Samotná harpuna je lepší pneumatická nebo gumová? Výběr zde: http://harpuny­.heureka.cz/
Musí se nabíjet po každém výstřelu nebo fungují i jako automat?
Cena harpuny i se šipy se tedy vejde do rozmezí 3 – 5 tisíc?

pucipuci: No ono na ryby by bylo vidět právě v potocích a mělčích říčkách. Ve větších řekách bývá voda již často zakalenější. Do rybníka by musel rybář s harpunou asi jen v neopremu a jako potápěč. :D Proč? No jak říkáš prd by jinak viděl a to i kdyby jel rybařit na loďce.

Odpovědi
pucipuci

Jak podle zákona nevím, ale harpunou, to je jiný druh zábavy, něco jako střelba s účelem zabít. Rybáři hojně ryby pouštějí zpět, za druhé by to bylo krajně nebezpečné ve větším počtu rybářů a za třetí oni spoléhají na náhodu, něco jako sportka. Také u toho odpočívají a relaxují, div že neleží (někteří) a hrapunovat 4 hodiny by bylo trochu náročné, navíc by na ty ryby muselo být vidět…

Kepler

Podle par. 13 rybářského zákona č. 99/2004:

Při lovu v rybářském revíru a v rybníkářství se zakazuje

  1. používat prostředků výbušných, otravných nebo omamných látek,
  2. používat bodců jakéhokoliv druhu, lapaček, udic bez prutů, dále vidlic a rozsošek, jakož i střílet ryby, tlouci ryby, chytat je na šňůry, do rukou a do ok,
  3. užívat k lovu ryb elektrického proudu, lovit ryby pod ledem.

Či-li v podstatě lze povoleno používat pouze udice s prutem, a to jenom max. dvě (jak je stanoveno jinde). Výjimkou je samozřejmě výlov rybníka.

Drap

Ne. Legálně se u nás lovit ryby , ani ostatní vodní živočichy nemůže.