Kniga

MicroSD ma mit 16 gb. Ale v pc hlasi ze ma jen 2.63 giga! Co s tim?

Z velke uzasne karty mam pidi cosi :(
Doplňuji:
Formatovala sjem xkrat… zmena partisny a podobne taky provedene. nic nic a zase nic :( POmohlo jedine.. naformatovat ji v mobilu.. najendou mela zas 16 respektive 14 pouzitelnych gi­ga..

Nejlepší odpověď
jpau

Změň si partion a přeformátuj si ji.
Doplňuji:
Nezlob se na mě ale jsi opravdu mimo 🙂

Další odpovědi
McArthur

A umí Tvá čtečka paměťových karet bezpečně pracovat s kartami typu microSDHC v kapacitě 16 GB? Pokud ne, potom je to v té čtečce.

Kniga

Jako zni o divne, ale pres ctecku i pres kabel proste karta hlasila, ze je jen 2.63 giga… Format atd. proste nic nezabiralo. Ani pod woknama ani pod Linuxem.. az ten mobil.. Mimo, nemimo hlavne ze uz to jede.. a to je snad normalni, ez kdyz ma karta treba 8 giga, ze pouzitelnych je jen 7.4 atd…

Dochy

Mobil, protože je to jednoúčelové zařízení, má ke kartám a formátování trochu jiný přístup než počítač. Na počítači jsou zvlášť operace „rozdělění disku“ a „formátování“. Ve vašem případě někdo tu kartu rozdělil blbě, ale pokud už byla rozdělena tak na PC se jen formátoval ten 2,6GB oddíl. Chtělo to nejdřív oddíly smazat a znovu vytvořit (činnost „partitioning“, programy-příkazy jako fdisk, parted, gparted apod.)

Mobil se s tím s odpouštěním nes.re, automaticky vše smázne, nastaví oddíl(-y) tak jak se mu to líbí a naformátuje. To vše udělá na váš jeden příkaz. Proto vám to najednou šlo.

A to že z 8GB je najednou použitelných jen 7 – ano to je normální. Je to z několika důvodů:

  1. každý systém souborů má nejakou režii. Část kapacity je využita jen na záznamy o tom, kde je co uloženo a kde je volné místo.
  2. výrobci disků používají pro udávání kapacity jiné přípony než autoři SW. Případ, kdy jedni systematicky používají „k“ pro 1000 a druzí pro 1024 (a pokračují jednoznačně v řadě k*k=M)je ještě ta lepší varianta.

jpau

Velmi kvalitní příspěvek!