Braník

Máte u vašeho stavení vlaštovky?

Samozřejmě myslím jen domkaře,ne lidi co bydlí v paneláku,
u nás jsou každým rokem ,měl jsem jednou asi před 5ti lety otevřené dveře do kotelny a zjistil,že si tam začali dělat hnízdo a od té doby každým rokem u nás vyvedou svá mládata,už máme hnízda dvě a je to moc pěkné je poźorovat při krmení a hlavně když poprvé vylétnout z hnízda,
tak,že každým rokem musejí být u nás dveře do kotelny otevřené od dubna do konce září,než vlaštovky odchovají své potomky a pak odletí.

Nejlepší odpověď
anonym

Ano, v různých částech obytné i hospodářské budovy vlaštovky i jiřičky hnízdily. Před rokem se mi usadily nad vchodovými dveřmi v okýnku poštolky, letos už odchovávají další várku mladých, takže vlaštovky a jiřičky hnízdí na opačné straně domu a navíc z vnější části, tak je ani moc nevidím.
Zato ty poštolky mi dávají zabrat! Sedávají na stromech před domem, ale mám dojem, že „potřebu“ vykonávají jen když jsou v hnízdě…Zlaté vlaštovky! (to se týká jen konzistence trusu, jinak je to O.K.)

Další odpovědi
Rocker

Tady v Praze ne,ale na chalupě je míváme.Mají hnízdo na trámu pod střechou.

zjentek

u nás jsou lokality, kde jsou činžovní domy nebo paneláky a v horních patrech těchto staveb mají lidé každoročně vlaštovky přímo v rozích oken, takže tuto srdcervoucí podívanou (hlavně na ty hovínka) mají takříkajíc „na talíři“ každým okamžikem, není to žádná zvláštnost a rozhodně není samozřejmostí, že by se vlaštovky týkaly „jen domkařů“. Něco jiného je, když jsme už staří a začínáme si přehnaně všímat samozřejmostí přírody, kterých jsme si celý život nevšímali ,)

anonym

no, něco mi čmrdlikuje pod střechou, ale nemůžu přijít na to, co je to za ptáčky, vůbec nejsou vidět, jen slyšet
Doplňuji:
vlaštovky to ale nejsou, ani jiřičky, tyhle čmrdlici mají to hnízdo schované, není vůbec vidět, prostě je jen slyyším, nevím, co to je za ptáčky

Elis Pokorná

nene, nemá asi nikde vhodný schod, kde by si mohly postavit hnízdo, ale u známé hnízdí, mají tam kolonii asi 15 hnízd vlaštovky a jiřičky, oboje :)

RedBox

Máme v průjezdu ze dvora dvě hnízda a v bývalém chlívě jedno. Zajímavé je, že v onom chlívě jsou dveře trvale zavřeny a jediný otvor je asi 15×15cm velké okýnko. Je zajímavé pozorovat jak se vlaštovky v plné rychlosti do onoho okénka trefí.