Alesh

Kvůli jak velkým zvířatům se má v autě brzdit?

Dnes jsem byl svědkem následující situace. Přes silnici pochoduje vypasený holub, k němu se blíží auto a vzhledem k tomu, že se holub neměl ke vzletu, tak auto zastavilo. Auto za ním ostřeji zastavilo taky a za nimi sanitka je objela a saniťák ho vytroubil a ještě přidal pár gest jako, že ten první je debil.
A tak si říkám, kdo byl v právu? Kde je „mez“, kvůli čemu se má brzdit a kde už jet a neřešit. Asi nikdo nezpochybní, že kvůli psovi se brzdit má a naopak kvůli myši ne. Ale co takovej holub? Třeba u ptáků typu husa, kachna, slepice bych to viděl, že taky není co řešit, že se má zastavit. Ale je nějak (zákonem) definovaná ta hranice, kdy jo a kdy už ne?

Nejlepší odpověď
zbyndo

To nie je o tom,kedy sa má, či nemá brzdiť,je to zasa o ľudskej málosti,videl som už šoféra autobusu, ktorý aj troška zašiel ku krajnici,aby trafil malú srnku,a potom sa smial,a opakom bol môj priateľ,s ktorým som sa viezol v aute, keď pribrzdil,nevedel som prečo,potom zastal, vystúpil,zdvihol slimačika(šnek),a dal ho do trávy ďalej od cesty.Tiež sa usmial,ale z iného dôvodu ako šofér autobusu

Další odpovědi
zjentek

Pokud se na vozovce nachází zvíře, měli bychom zastavit. Máme na to právo, možná i povinnost. KATEGORII HMYZ bych tady vynechal, to bychom se ani nerozjeli, že?

Druhá věcí je způsob, jakým uvedeme dopravní prostředek do klidu. V auťáku spouštím výstražné blinkry zlomek sekundy dříve, než začínám brzdit (pokud je na to čas). Tohle je jediný, co mohu udělat pro plynulost provozu a celkem to i zabírá, ale jinak na řidiče jedoucí za mnou „zvysoka kašlu“, netuším totiž, o jaké „experty“ se tam vzadu jedná, ovšem vím, že se přede mnou MUSÍ mít na pozoru a případná kolize jim půjde na vrub, takže je neřeším a soustředím se na „svůj problém“ se zvířetem na vozovce. Mimochodem, zastavit před šnekem kdekolui SNAD není nic zvláštního, to považuji za ZCELA NORMÁLNÍ jev v dopravní situaci, která si to žádá.

Kepler

Pravidla zřejmě neřeší velikost zvířat na silnici, ale pokud se rozhodneme brzdit, mělo by to být bezpečné. Či-li nedupnout na brzdy a zašlajfovat na fleku. Je sice pravidlo dodržování bezpečných rozestupů v koloně vozidel, ale ruku na srdce, kdo je dodržuje a stoprocentně se věnuje situaci před sebou?

elkon

Je to podle celkové situace na vozovce a zkušenosti. Kvůli holubovi bych určitě nestavěl auto na „čumák“.

nyjono

Já se taky vyhýbám i šnekům a myškám. Ale když je auto těsně za mnou, tak nebrzdím na krev.
Te potřeba situaci přizpůsobit.
Sice byt to šlo případně na vrub toho za mnou, ale mně by to vadilo, mít auto rozbitý. Jezdím denně.

Dochy

Zákon neřeší zda máš brzdit abys nesrazil ježka. Ale pokud se dostaneš do této situace je na Tobě aby ses pokusil z toho vybruslit co nejlépe. Zastavím klidně i kvůli kočce, ale za situace kdy vím, že si to můžu dovolit. Pokud jedu s.. ok devadesát (jsme na okresce 😉 ) a vím že mám nějakýho troubu nalepenýho na kufru, ve vlastním zájmu si dovolím maximálně mírně zpomalit a tím ji dát šanci na to aby zdrhla. Pokud bych na to dupnul, pravděpodobně mně ten za mnou hodí někam do stromu a to opravu nechci. Pokud před sebou uvidím jelena, tak brzdím co se dá (mít v hlavě jeho parohy opravdu nechci) a budu doufat, že i ten za mnou to ubrzdí.

aliendrone

No, to záleží na tom, jaké máš (při)pojištění. A jak moc máš rád své auto a jak moc tě baví vystříkávat kašovitého zajíce z podběhu/pne­umatik, obecně podvozku. Prostě proměnných je dost, aby se to dalo jednoznačně určit. Shodnu se s gangsterem Dochym, že pokud je to nebezpečně velké (prase, srna apod.), je rozumnější se srážce vyhnout. Každopádně dělat nebezpečný manévr jen abych ušetřil život zblbého holuba není v souladu s mojí náturou, pokud to ROZUMNĚ jde, tak se vyhnu, pokud ne, tak holt Darwin vyhrává. ;) :D :D

Lgee

Pokud tam bude batole určitě zastavit než muset spáchat sebevraždu