pánŠtě

Který z poskytovatelů internetu uvádí lepší nabídku?

Když jeden z poskytovatelů internetu nabízí rychlost připojení až 300, 700, 1000 Mbps za 350 Kč/měsíc a druhý nabízí 50/50 Mbps za 300 Kč/měsíc tak který z těchto dvou poskytovatelů je výhodnější? Nabídky jsou opsané z ofic. webů. Ta první nabídka se mi jeví jako podivná a navíc poskytovatel neuvádí rychlost uploadu. Zřejmě jen reklamní lákadlo, ale jak mám ve skutečnosti vědět kolik budu mít rychlost ve skutečnosti za 350 Kč měsíčně? Díky

Nejlepší odpověď
dubraro

Řekněme si otevřeně, že ani jeden z poskytovatelů nebude reálně schopen svůj slib splnit, nebo bude, ale jen po malou část doby. Uváděné přenosové rychlosti totiž platí vždy jen k nejbližšímu přístupovému bodu, nikoliv pro celou trasu od vás až k serveru, se kterým se chcete spojit. Tam totiž nastupuje tzv. agregace. To znamená, že váš lokální poskytovatel prodá například 100 připojení po 50 Mbps, ale on sám je k nadřazenému uzlu připojen jen 1× 100 Mbps. V tomto případě je agregace 50:1, ve skutečnosti bývá i mnohem vyšší.
Takže nejužitečnější by bylo nehledět na čísla a poptat se současných uživatelů od obou poskytovatelů, jak jsou spokojeni a podle toho si vybrat.

Další odpovědi
autacek

Neuvádíš jednu zásadní věc a tím je typ připojení. Tedy jestli kabel, modem, drát, bezdrát, Wifi, LTE atd.. Dále ti chybí údaje o rychlosti uploadu v té první nabídce. Další roli hraje agregace = poskytovatel nabízí nějakou rychlost, ale ve skutečnosti se o ni dělí např. při agregaci 1:50 třeba 50 lidí.

Co množství dat a ztv. FUP? Taky mnohdy důležitý údaj, i když historicky se s vývojem cen, možnostmi a zrychlením od mnoha podobných restrikcí upouští.

V neposlední řadě, k čemu ti jsou uváděné rychlosti, když protější server není mnohdy schopen k tobě ty data tak rychle hrnout? Pro 99% uživatelů je to nepoužitelné, resp. nevyužitené, a nakonec, při sosání z více zdrojů (třeba přes torrenty) si holt počkáš o chvíli dýl.

Mimochodem, 1000Mbps nemáš šanci doma využít, protože reálná propustnost metalického lan portu v PC (pokud tam nemáš optický port a fakt nevím komu domů tahají optiku), je tak 350Mbps.

Mě to jede 300/30 a nevím co s tím… 😉 http://www.spe­edtest.net/re­sult/7690472912­.png

Kryšpín

Když ptáčka chytají, pěkně mu zpívají

ivzez

Mně se zdá lepší ta první nabídka, protože i ta nejnižší
hodnota 300 Mbps je šestkrát vyšší než druhá nabídka.

Rychlost uploadu zjistíte e-mailem nebo telefonicky.
A různé rychlosti downloadu mohou záviset na umístění.

Např. já jsem blízko centra Prahy v „jakémsi stínu“.
Nechytám téměř žádnou wifi (připojím se k některé
jen občas a jenom na chvilku), internet mohu mít
pouze od O2, T-mobile a snad i Vodafone.
Mám T-mobile a ani ten nedosahuje rychlosti uvedené
v „obchodním“ názvu tarifu, přestože vzdušnou čarou
jsem jen pár kroků od vysílače.

Ale já těm rychlostem až tak moc nerozumím,
určitě si ještě počkejte na další odpovědi.

jáára

Agregace. To je to důležité info.