DarkyCZE

Které telefony v sobě mají zabudovaný gyroskop?

Mohu se vás zeptat, které telefony v sobě mají zabudovaný gyroskop? Děkuji za každou odpověď :).

Odpovědi
jáára

Kromě těch nejlevnějších skoro všechny.

Jiří Bohumil

jáára má pravdu až na to, že pouze dotykové ne tlačítkové. Ale ty jsi asi stejně nemyslel. A je to u nich uvedeno v popisu, většinou jako G-senzor. Jo a ještě, nejde o gyroskop (jak podotýká Kepler), ale o senzor polohy. Gyroskopy (mechanickou stabilizaci) mají až některé dokonalejší kamery, nebo se vyrábí jako přídavné adaptéry (možno je pak použít i při natáčení videí i tím mobilem) a ty vyrovnávají kývavý pohyb.

Dochy

Některé dražší „chytré“ telefony.
Není to skutečný gyroskop, ale jeho elektronická verze.
Dle mobilmánie by mělo jít o pokročilejší senzor oproti G-senzoru (senzoru polohy-natočení). Dokáže kromě aktuální polohy zjistit i aktuální naklápění (tedy rozliší informaci o poloze a její změně) – G-senzor zjistí jen aktuální polohu (tedy aktuální natáčení bude mít rušivý vliv, ale telefon není schopen ze změřených hodnot zjistit zda jde o aktuální polohu nebo zrovna probíhající otáčení telefonu)

dubraro

Kromě těch nejlevnějších mají smartphony nejméně tyto senzory:

  • Zeměpisná poloha a nadmořská výška pomocí satelitní navigace
  • Tříosý akcelerometr – poloha telefonu v prostoru měřením gravitačního zrychlení, rychlost a směr jeho pohybu měřením lineárního zrychlení.
  • Tříosé čidlo magnetického pole – kompas a poloha telefonu vzhledem ke světovým stranám.
  • Čidlo přiblížení – přiložení telefonu k uchu deaktivuje dotykovou obrazovku.

Funkci gyroskopu simuluje právě tříosý akcelerometr.

mzm

http://www.mo­bilmania.cz/ka­talog/?cq=#fil­ter_5013=1&fil­ter_4356=1

Dochy

dubraro: Ten „gyroskop“ už je pokročilejší verze toho tříosého akcelerometru. Samotný akcelerometr vůbec nic nezjistí pokud telefonem budeš otáčet podle svislé osy (například ho necháš na stole a budeš jím točit jako volantem s tím, že v ose otáčení bude zrovna ten akcelerometr). Telefon si bude myslet že leží v klidu. Ten gyroskop by to otáčení ale měl odhalit.

Jiří Bohumil

Ještě jsem zjistil že u mobilů bývá: (zkopírováno z poradny Xiaomi Redmi 3 – dotaz na senzor polohy a vysvětlení odborníka)

  1. Akcelerometr- slouží k určení relativní polohy (naklonění) v prostoru – měří zrychlení.
  2. Gyro- určuje naklonění a natočení mobilu. Měří úhlovou rychlost.

    Ale abych se přiznal, trochu nechápu rozdíl těchto uvedených pojmů. Zřejmě ale bude vše realizováno, v těchto případech, pouze elektronicky.

Dochy

  1. měří velikost a směr (gravitačního) zrychlení. Tedy on nezjistí zda jde o gravitační či jiné zrychlení. Ale dokáže odhadnout naklonění telefonu.
  2. Mám pocit, že v praxi se používá několik accelerometrů fyzicky umístěných kus od sebe (fyzikálně je možné i měření v jednom mísě). Ze změřených dat dokáže zjistit aktuální polohu telefonu (ne absolutní, ale natočení vůči směru gravitace) a navíc aktuální rychlost otáčení telefonu.

Kepler

Tak teď jsem z toho na větvi. K čemu je v telefonu gyroskop? Podle mých informací je gyroskop docela velký setrvačník, který se točí šílenou rychlostí a zachovává původní polohu. Používá se třeba v raketách, nebo ponorkách. Nebo zase nějaký hňup propůjčil to slovo něčemu úplně jinému?

Dochy

B je správně. V telefonu je to označení zařízení, které má podobnou funkci, ale je realizováno elektronicky.

Kepler

To se mi ulevilo…