weronika

Koník, český sportovní pony 5 let, má od prosince, citlivé ledviny

Koblížky má normální i normálně močí,
Stupňuje se to- teď asi před týdnem, jsem byla na lehké vyjížďce – krok, 15 min. no a další týden co jsem zase dorazila na ranč, je měl lehce citlivé, tak jsme se šli projít v kroku, další den už měl citlivé i záda.
No a teď je na tom stejně, citlivé ledviny a záda.
Koníci jsou celoročně venku, ale teď ho dáváme do stáje, když je pod –12 °C
Nejspíše si je zachladil, na začátku prosince- ale je mi divné, že se to tak dlouho vleče :/
nenapadá vás něco?

Nejlepší odpověď
anonym

Předpokládám, že pokud je koník celoročně venku, tak nebude ostříhaný,
ale v zimní srsti a tudíž by mu měl pobyt ve stáji za silných mrazů stačit aniž by prochladnul. Když mu dáš deku na jejíž účinky není zvyklý, nestačí se
termoregulačně přizpůsobit, pod dekou se zpotí a při zimní srsti může být tento stav velmi nebezpečný.
Mokrá srst pod dekou může způsobit nachlazení, zápal plic ap.
Naše zkušenost je taková, že koně, kteří trénují i v zimě v hale a jsou ustájeni
v krytých boxech s výběhem jsou v zimě ostříhaní a zadekovaní. Po práci se koně
zadekují termopokrývkami a pouze při ježdění se jim deka sundavá, ale už
po práci, při krokování se nandavá odpocovací deka. Ostatní koníci (hříbata,chovné klisny atd.), kteří jsou celoročně venku, mají k dispozici pouze otevřenou stáj s výběhem, se perfektně aklimatizovali
a velmi dobře prosperují (jsou chlupatí jako medvídci) i v těchto velkých mrazech. Pouze dostávají denně teplé „tekuté“ krmení. Tvůj koník, pokud má moč a trus
v pořádku může mít problémy se zády v oblasti beder možná proto, že někde uklouzl a „hýbnul“ si se zády. Počkej co se bude dít, ale kdyby měl potíže
s ledvinami, tak to bývá velmi bolestivá (a ne pouze „citlivá“) záležitost a projeví se hlavně při močení.

Další odpovědi
ministri

Tohle bych asi řešil s veterinářem, ale termodeka nic nezkazí.