bolak

Kdyby se zvýšil objem vytištěných peněz v ČR na dvojnásobek, oslabila by tím koruna nebo ne?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Ne, vytištěním se nic nezmění. Dáním do oběhu ano.

Další odpovědi
Pepa25

Pravdu má Raibek, že prosté vytištění peněz nic neznamená. Ale ani nárůst oběživa (měnový agregát M1) neznamená automaticky oslabení koruny ani inflaci! Na druhou stranu v listopadu 2013 ČNB nakoupila do devizových rezerv nástroje v cizí měze za zhruba 200 mld., objem oběživa nezvrostl, ale kurzem to hnulo slušně. Závěr: je to trochu složitější (tak na dva semestry na VŠ 🙂

dudu

Ani zdvojnásobení oběživa nemusí nutně vést k jeho devalvaci. Dnešní měny totiž nejsou kryty ani zlatem, či jinými aktivy a vývoj kurzu je spíše závislý na politicích a důvěře ostatních účastníků finančních trhů. Rapidní nárůst oběživa by sice vedl ke zvýšení příjmů a výdajů, ale bezprostředně též k růstu inflace. Takto se pak měna úměrně znehodnotí /zejména peníze tezaurované v domácnostech/.