Loso

Kde vypocitam clo? Chci si objednat neco z ciziny

Odpovědi
Edison

To je tak drahý, že by to spadlo do cla? Nejprve nastuduj příslušné předpisy, odkazů jsou mraky, dokumenty jsou urřitě na stránkách min. financí. Clo ale nebývá tak vysoké… mnohem horší je doplacení DPH. A pozor, doplácí se i z poštovného! A další pozor… ne, že cena zboží bude 15 EUR a poštovné 15 EUR, takže se DPH nedoplácí, ale nejprve se to sečte a pak se z toho vyměří doplatek DPH.Mnohem víc to naštve, když něco stojí dvacet éček a poštovný pět. A vrchol je, když zboží stojí pět a poštovný dvacet. A nějakej „počťák“ na 120 to shodí do kože k doměření DPH.

ivzez

Souhlasím s Edisonem.

Doplním, že ještě víc naštve, když se k ceně zásilky, z níž má být
vypočteno clo a doplacena DPH přičítá fiktivní cena poštovného (když
např. prodejce z AliExpresu poštovné neúčtuje).

cochee

Při odpovědi se mi totálně zmršilo formátování textu, takže má odpověď by vypadala jak od dementa, proto jsem ji nahlásil a novou odpověď mi systém nedovolí napsat, tak musím zde do diskuze.

Zboží ze země EU: osvobozeno od cla i DPH. Zohledňuje se geografické umístění expedičního skladu, nikoliv sídlo prodejce.

Zboží ze zemí mimo EU: clo se platí u zboží s hodnotou nad 150€, do hodnoty zboží se započítává i poštovné. Clo se nepočítá; existuje výčtový celní sazebník, ale je pravda, že se v něm těžko hledá, neexistuje v něm třeba položka „notebook“ nebo „mobilní telefon,“ toto je třeba hledat v kategorii, která je popsána mnohem obecněji, protože většinou zahrnuje i další podobné zboží. Clo se vyjadřuje v procentech z ceny a samozřejmě jsou i položky, u kterých je clo nulové.
DPH se počítá u zboží s hodnotou nad 22€, i zde se přičítá případné poštovné, jde-li o internetový nákup. Tedy za zboží dražší než 22€ se platí DPH a za zboží dražší 150€ DPH a i clo, není-li podle sazebníků nulové. Do základu DPH se kromě ceny poštovného přičítá i ta hodnota cla, je-li clo stanoveno!

Podrobněji zde: http://www.me­sec.cz/clanky/kdy-musite-plati-clo-a-dph-u-zasilek-ze-zahranici/

ivzez

Mně to přijde hrozné:
Platit DPH z fiktivního poštovného a z cla …

Clo se také vyměřuje z poštovného?

Edison

Jo, ono to poštovné není až tak fiktivní. Někdo ho zaplatil. U zboží z Číny to bývá stát. Já jednou doložil nákup, kde poštovné bylo 0,–, ale na zásirce bylo asi 5,– USD. Co si myslíš, že udělali? No doměřili… A další věc dělaj: I kdyby i na zásirce bylo poštovné 0,–, tak udělaj to, že doměřej DPH z ceny poštovného z CZ k odesílateli. To je teprv zhůvěřilost.

ivzez

Jj, to je (to poslední jsem měla na mysli).