Avatar uživatele
Čecho_slovák

Kde najdu tabulku, kde zjistím, kolik je v ČR lopat, co vytvářejí hodnoty, a kolik inkoustů, kteří je nevytváří?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? JežíšKristus před 978 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Kdybys byl tak chytrý, jak si myslíš, tak se nebudeš ptát.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Pepa25

Bohužel je to přesně naopak: daleko větší přidanou hodnotu vytvoří modré límečky. Zkusím jednoduše, abyste to pochopil: to, že se Škody Octavie všech generací prodalo přes 7 milionů po celém světě, je především úspěch konstruktérů a prodejců, ne těch, co tam něco montovali.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
paul1

Aby mohla lopata vytvářet hodnoty, tak ji musí nejdřív někdo vymyslet, potom vyrobit na nějakém stroji, který je také potřeba vymyslet. Prostě to myšlení „inkoustů“ je nutné, jinak by to tady bylo jako za Rakouska-Uherska. A policie a další složky jsou tady na to, aby všichni mohli v klidu pracovat a nebát se chodit po ulicích atd. Všecho má svoje odůvodnění a ppotřebu, jen není dobré přemýšlet jako za krále Dyndy.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Čecho_slovák

Pepa25, já to zlehčím. Kolik lidí se postaralo, aby se vydobyly miliardy tun uhlí? Ti nahoře, od kancelářských stolů nebo havíři pod zemí? A uhlí bylo a je potřeba více než nějakých 7 milionu aut!

Avatar uživatele
JežíšKristus

Dobrá otázka. Nejdřív by bylo ale dobré nadefinovat inkousty. Například inkousti co sedí na Ředitelství silnic a dálnic za mě HDP zvyšují, protože bez nich by se lopaty nehnuly z místa. Někdo tu silnici musí naprojektovat, někdo musí dělat technický a autorský dozor, BOZP apod.
Vedle toho třeba policisté za mě HDP nezvyšují, protože mají za úkol jen „pomáhat a chrnět“. Ti jen parazitují na systému, jsou placeni lidmi, kteří hodnoty vytváří.

Avatar uživatele
mosoj

Kamaráde používáš otřepané fráze. Většinou jsou darmožrouti ti, co se takto vyjadřují. Nic prý nepotřebují, ale čerpají vše co je zadarmo.

Avatar uživatele
JežíšKristus

No já jsem nedostal bydlení za pár stovek od komunistů tak jako důchodci, ale myslím, že to je legitimní otázka. Ne každý ve státě zvyšuje HDP. Některé profese jen parazitují (a překvapivě to nejsou neziskovky, ty zisk generují, ale jen mají ve výsledku nulu).

Avatar uživatele
Dochy

Můžeš mít na kvalitu policajtů názor jakej chceš, faktem ale je, že by to tu ani bez nich moc nefungovalo.

Avatar uživatele
JežíšKristus

Dochy: Nemáte pravdu, u nás na vesnici policie není, a taky se žije.
A otázka nesměřovala na fungování, ale na vytváření hodnot, a policie za pracovní den hodnotu prostě nevytvoří.

Když tisíc lidí bude celý den pracovat jako dělník, tak vytvoří různé hodnoty, rozhodně navýší HDP.
Když bude tisíc lidí celý den pracovat jako policista, tak se HDP nezvýší ani o píď, a policisté nebudou mít co do úst, protože nic nevytvořili.

Avatar uživatele
Dochy

Ale i u vás na vesnici je policie k dispozici. Zkrátka čas od času se něco zvrtne a policajt je potřeba. Netvrdím, že vyrábí materiální hodnoty, nicméně jsou i pro to vytváření materiálních hodnot zapotřebí. Alespoň v té společnosti, jakou máme nyní.

Avatar uživatele
Čecho_slovák

mosoji, a protože nejsem tak chytrý jako rádio Jerevan, popřípadě vy, ptám se, ale z vaší odpovědi jsem si nepřečetl poměr mezi a:b

Nový příspěvek