M.a.j.k.e.e.

Známá mi vyhrožuje exekutorem kvůli zrušení žádosti o půjčku. Nic jsem neplatil ani nepodepsal. Jak se bránit?

Ahoj. Sháněl jsem nějakou půjčku od soukromých investorů. Ozvala se mi přes fb známá, co prý zprostředkovává půjčky a nabídla mi půjčku, kde se však musela zaplatit nějaká záloha jako pojištění proti neschopnosti splácet a za úkony spojené s přípravou smlouvy a věcmi kolem poskytnutí půjčky. Řekl jsem jí, že požadovanou částku pošlu na smluvený účet, pak jsem navrhl, ať se sejdeme. Zavánělo to však podvodem, tak jsem schůzku i svou žádost zrušil a samozřejmě jsem nic neplatil. Jenomže nyní vyhrožuje mně a píše i mé rodině, že za zrušení žádosti o půjčku musím zaplatit požadovanou zálohu, že příprava smlouvy a dalších úkonů k půjčce stály náklady, které nyní já musím pokrýt. Bylo mi řečeno, že pokud do 3 dnů neuhradím smluvenou částku na účet, předá to exekutorské agentuře, která podnikne další kroky. Má na to právo? Co s tím mám dělat?

Nutno ještě podotknout, že jsem nic neplatil a nepodepisoval.

Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Alesh

Takto se těžko posuzuje, jak moc to myslí vážně. Pokud to opravdu vypadá reálně, já osobně bych volil konzultaci s právníkem. Stojí to 500 Kč, pokud jede podle standardního sazebníku a samozřejmě se dá na tu částku zeptat po telefonu předem. Toto bych udělal z jednoho prostého důvodu a to, že s novým občanským zákoníkem se leccos měnilo a vím, že mj, tak je nově možnost vymáhat náklady vzniklé před uzavřením smlouvy. Tudíž spoléhat se na to, že jsem nic nepodepsal atd. se prostě nedá. V podstatě by asi mohla předložit např. mailovou komunikaci, že tedy na čemsi pracovala a tyto náklady vymáhat. Takže bych takovouto věc rozhodně nepodceňoval, je lepší utratit malé peníze pro klid duše, než pak hasit velký požár.

Další odpovědi
McArthur

Pokud jsi nic nepodepsal a výslovně jsi s ničím nesouhlasil, tak bys to mohl hodit za hlavu a poslat ji k šípku. Bylo by to vydírání (trestný čin) a zároveň bys jí mohl pohrozit sám úřednickou šikanou, protože ona Tě měla předem informovat o podmínkách půjčky. Tedy zkusit pohrozit přes Živnostenský úřad, ČOI a od 1.1.2017 i kon­trolou ze strany ČNB.

Jenže Ty jsi očividně souhlasil, a tak po ní chtěj doklady o oprávněnosti podnikání, hledej místo, kde ona udělala chybu. Hroz kontrolou ze strany Živnostenského úřadu a ČOI, můžeš se poradit na www.dtest.cz nebo zkus právníka.

msi

Nema na to pravo. Takova vec ani nenabije pravni moci, aby mohla byt vymahana. Jen plané vyhruzky. Naopak pani naplnuje skutkovou podstatu vydirani. Muzete na ni proto podat trestni oznameni pro vyhruzky a zastrasovani.

Kepler

Pokud jsi nic nepodepsal a nic neplatil, jedná se o pokus vyděračství. Bez platné smlouvy se jedná jen o výstřel do vzduchu. Žádné výdaje se zprostředkováním půjčky pravděpodobně nevznikly, jinak by je „zprostředkova­telka“ musela doložit. A na základě čeho? Myslím, že se živí jen jako podvodnice. Naopak bych žaloval ji!

mosoj

Smlouva platí i když je uzavřená ústně. Pokud to známá dá na exekuci jen těžko se z toho budeš vyvlékat. Tak jak píše Aleš.
Je to syčárna současného režimu.

Hlada

Je to zastrašování. Žádná exekutorská agentura neexistuje. Soudní exekutor může konat jen na základě exekučního titulu, což je právoplatný rozsudek soudu. Jestli se nekonal soud, je to plácání o ničem. I kdyby chtěla podat návrh na vydání platebního rozkazu, musela by předem poslat upomínku, kterou by musela mít zdůvodněnou. V této fázi nemá vůbec žádný smysl se tím zabývat.

Arne1

NOZ je do jisté míry svinstvo.
Ale i ústně uzavřená smlouva musí mít náležitosti. Musí být zaznamenaná a na tom záznamu musíš souhlasit se záznamem a výslovně souhlasit s tím co ti nabízí a za jakých podmínek to je (tj slovně podepsat) – na to si dávají majzla ty agentury které nabízejí nějaké prodeje po telefonu. Bez takového potvrzení může být smlouva sice platná, ale je otázkou jak to dokázat pokud jsi nepřijal plnění, nevyjádřil třeba neformálně se smlouvou souhlas písemně („na základě naší telefonické dohody očekávám váš návrh…“), něco nezaplatil nebo nějak jinak prokazatelně neprojevil svou vůli.

mmarekk

Ahoj, doporučím Ti se obrátit na http://www.tip­finance.cz. Já jsem řešil podobný problém s půjčkou a společně jsme problém vyřešili. Sám se budeš akorát trápit a ve stresu. Někdy je to lepší nechat na odborníkovi.