ReHu

Je stanovena životnost panelových domů? Pokud ano, co tam limituje limituje životnost?

Kolik let by měly vydržet podle projektantů?

Otázka padla na slov.odpovědích, je bez odezvy a mě to zajímá.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Životnost panelových domů byla určena na 50 až 80 let. Podle konstrukce. Šlo tedy o socialistický hazard s přechodným řešením tíživé a palčivé bytové otázky sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. S výstavbou se však začalo již v šedesátých letech. Pokud budeme počítat zrod panelových domů a přičteme oněch několik desetiletí jejich trvání, pak jsme asi u konce životnosti. Pokud například v Německu nebo jinde ve světě se pomalu lidé z paneláků stěhují za lepším bydlením, pak u nás v česku lidé nejen zůstávají, ale ještě si znovu kupují byty ve starších panelových domech. Panelové byty neztrácí alespoň prozatím nic ze své ceny (jak bylo již mnohokrát avízováno odborným tiskem), ale v některých lokalitách dokonce zdražují a ceny za jejich prodej se rok od roku zvyšují.

Přesto všechno je potřeba upozornit na několik „drobností“. Panelové domy, stejně jako ostatní nemovitosti (domy, rodinné domy,… ) mají samozřejmě svoji dobu rozpadu také. Svoji životnost má materiál stavební i izolační. Mezi nejviditelnější procesy rozpadu patří zejména zatékání okolo oken, špatné až mizivé odvětrávání koupelen a kuchyňských koutů. Také stupačky a samotná jádra se rozpadají. Je potřeba opravovat střechu, do které velice často zatéká. Společné prostory také chátrají, výtahy se stávají nebezpečnými. Panely se na některých domech drolí, odpadává izolační vrstva. Protipožární zabezpečení mezi okny je na mnoha domech poškozené, popraskané nebo za něj zatéká.

Většina domů je proto v dnešní domě rekonstruovaná. Okna jsou měněna za plastová, protipožární desky jsou vyměňovány. Většina domácností přestavuje bytová jádra. Společenství vlastníků, bytová družstva nebo bytové podniky zateplují domy, mění stupačky, opravují se balkóny i střechy. Faktem je, že za posledních několik let je vidět již poměrně dost těchto opravených panelových domů. Otázkou však zůstává jaká je životnost a vyplatí-li se do bytu v panelovém domě investovat třebas i hypotékou a pořizovat si bydlení v panelovém domě. Podstatné je, že koupit si byt ve starším nebo starém paneláku je podstatě levnější záležitost, nežli koupit si byt v novém domě. Jak to tedy je?..........­.......

Doplňuji:
Rekonstrukcí se životnost prodlužuje. Spekulace o tom, že paneláky se postupně začnou rozpadat se nepotvrzují. Podle serveru 3pól tvrdí poradce na rekonstrukci panelových domů pan Ivan Řehoř, že nosná konstrukce panelových domů není ohrožena. Vystěhování obyvatel kvůli tomuto problému je ojedinělé.
Pokud tedy budeme věřit odborníkům, pak se všichni shodují na tom, že můžeme dalších padesát let v klidu bydlet. Jsou však nutné investice do oprav a rekonstrukcí. Ty by podle pana Řehoře byly stejně nutné i v cihlovém domě (stupačky, balkóny, okna, dveře …). Server měšec.cz například hovoří o tom, že pokud není narušen ocelový a betonový skelet paneláku, je životnost skoro neomezená

Zdroj: http://www.reality-abon.cz/news/Ra­dy_o_bydleni/2008/4/21­/Panelaky_nas_moz­na_preziji.html