Rokio

Je pravda, že plýtvat lze jak úmyslně, tak i neúmyslně?

Jako plýtvání z nedbalosti považuji například, když máme zapnutý u PC zvuk, když ho zrovna nepotřebujeme, jelikož jsme ho zapomněli vypnout. Dále kupříkladu, když něco nechtěně rozbijeme nebo si zapomeneme vzít vhodnout obuv do přírody. Takhle se ty boty ničí, ale pořád to není naschvál.

Naproti tomu úmyslně plýtváme penězi za předpokladu, že si koupíme nějaké drahé zboží nebo použijeme auto místo MHD.

Jinými slovy úmyslně plýtváme v případě, že se proto svobodně rozhodneme a třeba jsme si to naplánovali.

Znáte vy nějaké příklady úmyslného a neúmyslného plýtvání?

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, příklady najdeš na každém kroku, když se zamyslíš.

Další odpovědi
cappuccino

Ano znam. Kdyz treba odletim na dovolenou do DomRep a mohla jsem pritom jet na Machac pod stan!
Jak spravne pise Drap, priklady najdes na kazdem kroku!

zjentek

Ne! Plyýtvat zdroji lze pouze a výhradně S ÚMYSLEM.

Máme chodit výhradně pěšky, tzn. „po nohách“ a to výhradně v přírodě, tzn. žádný asfalt, žádný beton a PŘITOM výhradně boso/bosky, tzn. žádná obuv! Pak je otázka vyřešena, harmonie života obnovena 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

Mimochodem, neúmyslně NENÍ tak docela totéž, jako z nedbalosti.

Drž vlnu, Rokiáči 😉

agentpv

A když ti ředitel zařízení např. školy spadající pod kraj, nakáže topit když je teplo, tedy plýtvat plynem. A to jen proto, že když letos ušetříme za plyn, tak nám hrozí že příští rok dostaneme o to méně peněz na plyn, a tedy můžeme mrznout – pokud se počasí nevydaří jako letos. (stalo se mi to cca 15 let nazpět) tak to je jaké plýtvání – nutné? – taktické? …

da ny

Rokio,
některé z uvedených přákladů, já nepovažuji za typické plýtvání.
Najde se velké množství, jiných příkladů.
Pro někoho je stejná věc (příklad), plýtání, pro druhého zbytečné skrblení.
A pro jiného „nezbytné“,a zásadní potřeba.
To, že si koupím drahou věc, která mne potěší, dělá mi radost. Kvylitní , dražší obuv, NEPOVAŽUJI zy plýtvání.
Ani nákladnější dovolenou, pokud není na půjčku, nepovažuji za plýtvání.
Pomalý (levný) x rychlý (dražší) internet = je to plýtvání? 😉

Pokud si čistím zuby (kartáček v ústech) a valí se mi z kohoutku voda proudem, TO JE pro mne plýtvání. Pokud běží naprázdno a zbytečně elektrospotřebič (žehlička, kulma), svítí se zbytečně v místnosti, kde nikdo není, na chodbě? WC aj. – to je plýtvání,
které si člověk zaplatí.
Neodhadnuté množství jídla, které člověk koupí a nestačí sníst včas a vyhodí, zkazí se – to je pro mne plýtvání.
Zbytečně se také plýtvat časem (zbytečnými, prázdnými činnostmi,
závislostí na PC. MT, hrách).
Plýtvání může každý „vidět jinak“. Pro někoho je plýtvání čase a penězi vysedávání v hospodě. Pravidelné prolévání těla alkoholem , 4, 6 a více pivy. Plané tlachání o ničem a vytahování se.
Pro jiného je to společenské setkání s pivaři, alkoholiky, s přáteli a kulturní zážitek 😉
Pro někoho je zakoupení knihy, časopisu „zbytečné vyhazování peněz“. Pro druhého potřeba, radost a potěšení.
Mrzí mne plýtvání léčivy. Polykání zbytečného množství léků. Vydaných peněz za doplatky
v lékárně a úhrada ZP. Pacient obejde 3 odborné lékaře, od všech si nechá předepsat stejné/podobné léky (ani nemukne, že už je á od kolegy). Pak přinese prošlé léky do lékárny.
To, že něco nechtěně rozbiji, pro mne, není (neúmyslné) plýtvání.
😉 Když nebudou lidé trochu i plýtvat penězi, mnozí lidé přijdou o obživu 😉

Z cizího krev neteče.
Mnozí zaměstnanci s vědomím, nabíjejí své telefony v PRÁCI.
To je také plýtvání! A vypočítavost a možná, drobná krádež…
PLÝTVÁME, ČASTO ZBYTEČNĚ, NADMĚRNĚ penězi, z vlastní kapsy, ale i z té cizí!

cappuccino

Rokio, kolik si myslis, ze usetris, kdyz u PC vypnes zvuk??
Me to totiz jeste nikdy ani nenapadlo!