Rokio

Je podle vás dobré, aby si můj otec vzal hypotéku na technické zhodnocení domu a rekonstrukci sklepu?

Splácel by ji pět let za část své mzdy a půlku mého důchodu (tři desetiny by dostala mamka).

Vzal by si ji na konkrétně na zateplení, výměnu zbývajících okna, solární panely na ohřev vody, obložení a výmalbu koupelny a rekonstrukci sklepu?

Půjčil by se přibližně kolem 700.000 až 1.000.000 korun.

Odpovědi
Drap

Neznáme ani dům ani otce. To vše musíte zvážit a rozhodnout v rodině.

Dochy

půjčka na pořízení či vylepšení bytu/domu je podle mně pro soukromou osobu jediná která má (obvykle) smysl. Z tohoto pohledu ano. Pokud ji opravdu dokážete splatit do 5 let, pak je to docela dobré. A jeslti se vám to vyplatí, či je to opravdu dobré právě pro váš dům a vaši rodinu? Tak to odtud opravdu neurčíme. (obecně můžu říct že jsou to úpravy které bych považoval za rozumné a do budoucna vám mohou ušetřit – pokud se udělají dobře)

LubosHa

Těžké odpovědět, chtělo by to více informací. V jakém stavu je koupelna a sklep? Výměna oken, zateplení a solární panely určitě přinesou nějaké dlouhodobé úspory, takže tady určitě nevidím důvod, proč ne… → btw. co nějaké dotace? Jinak taky doporučuji pohledat nějakou rozumnou hypotéku (a neexistují jen banky, nýbrž třeba i spořitelní družstva nabízí hypotéky – např. http://www.anos­d.cz/hypoteka/ – a často mají výhodnější podmínky), takže se určitě vyplatí strávit nějaký čas rešerší nejvýhodnější nabídky.