Eidam

Je můj počítač slabý?

Dobrý den, řekl by mi jestli je můj počítač slabý? Nebo mi to jen přijde. Komponenty mám takové:
Procesor: AMD fx-4300 3.8ghz
Grafika: sapphire Radeon rx570 4GB
Deska: msi 970-g43
Ram:8GB
Zdroj: Corsair vs650
SSD: něco už nevím má to asi cca. 250GB
Doplňuji mám Windows 10 Pro

Nejlepší odpověď
Edison

Jak na co. Třeba jako psací stroj je bohatě dostačující.

Další odpovědi
Dochy

Jak na co.

  1. Jakýkoli počítač je příliš slabý a harddisk příliš malý
  2. Mám podstatně starší a slabší a žiju. Jen disk mám větší (a pomalejší)

anonym

Je to rozhodně velmi slušný kancelářský počítač
CPU už je řekněme na nějakých 40% toho co je dnes špička, ale to je relativně pořád dobrý. Pokud ti není líto dát za CPU třeba 5 tisíc zauvažuj o Ryzen 5 3600, který má výkon více než dvojnásobný, ale osobně si nemyslím, že je to nějak nutné, pokud nemáš na CPU přehnané nároky – například pokud nejsi DPT grafik, CAD konstruktér a podobně 🙂.

Jako herní počítač je to už horší, tvoje grafická karta už je stará tři roky a u novějších her se jistě už zadýchá, nedokáže fungovat na plné detaily, a vůbec neumí „super realistické“ nasvětlení scény (alias raytracing), ale i tak je pro většinu her jistě použitelná, stačí úroveň detailů prostě jen lehce snížit (pořád to bude vypadat líp než na herních konzolích :).

Záleží tedy na způsobu využití, pokud na tom koukáš na filmy, používáš office, internetový prohlížeč je tento počítač optimální a spousta lidí by si pro tento účel koupila i dnes výkonostně velmi podobnou konfiguraci jako novou. Pokud bys chtěl herní stránku stroj posílit zauvažuj nad koupí RX 5600-XT

Pokud máš počítač pocitově přesto pomalé bežné desktopové prostředí OS, je to podle mne už jen chyba toho operačního systému případně aplikací které tam máš, protože hardware je dostatečný na hladkou plynulou práci bez citelných prodlev.

CTTON

Ano

aliendrone

Jak na co. Na hraní nových 3D her ve 4K na plné detaily zapomeň, na surfování, FB, YT apod. to stačí. Jak píše Dochy > ať si koupíš cokoliv, vždycky je to MÁLO. ;) :D :D

elkon

Všeobecně ano. Zde něco o SSD https://pctunin­g.tyden.cz/har­dware/disky-cd-dvd-br/20458-vse-co-jste-kdy-chteli-vedet-o-ssd-ale-bali-jste-se-zeptat?start=6

Rafaelo111

Čistý windows bez malwaru atd. nebo bez přidaných doplňků od výrobce nb dokáže zrychlit. Jen nevím jestli lze ssd kompletně přemazat (znovu formátovat). Poví někdo?

Jack 12323

Ne není ,je hodně dobrý, v porovnání s mým určitě pozn. Mám 3 gb ram , grafika 1 gb, windows 7, procesor i3 2100, takže asi tak

Dochy

Rafaelo: Samozřejmě i SSD disk můžeš komplet přeformátovat… A popravdě bude nejspíš i spokojenější, než kdyby ses snažil disk po kouskách promazávat a systém léčit, aktualizovat a opravovat…

U SSD i malá změna obsahu znamená že se musí smazat celý blok třeba 16kB velký, ve kterém reálně mohou být fragmenty několika souborů… Takže změna každého z těch souborů znamená že se celý tento blok načte, v paměti disku se provede požadovaná změna, třeba jen několika bajtů, celý blok se smaže z disku a pak znovu celý zapíše z paměti. Takže někdy může být pro životnost disku příznivější smazat jej a zgruntu znovu nainstalovat systém a nahrát soubory…

anonym

aliendrone, Dochy: „ať koupíš cokoliv vždy je to málo“ … to už snad dnes platí jen u herních počítačů. Tam samozřejmě můžete koupit klidně grafiku za 15 tisíc a stačit stejně nebude pokud si vymyslíte 4K rozlišení a pokud to náhodou grafika zvládne přikoupíte ještě VALVE INDEX aby to musela renderovat všechno dvakrát 🙂 … ale u mimoherního využití to snad tak zlé není. Pro neherní využití se výkon dá dimenzovat velmi dobře i z komponent střední třídy.

Dochy

I na počítači s nejnovějším CPU a 16GB paměti stačí sednout k odpovědím, do záložek hodit 30 nových odpovědí, která si chci prolítnout a už budu vidět že bych potřeboval rychlejší…

anonym

snad jen k tomu disku, je určitě správně, že je tam především SSD ale zauvažuj ještě nad přikoupením běžného pevného disku o kapacitě v řádu TB, nevím jaké jsou tvé nároky na úložný prostor ale pokud na disku schraňuješ třeba i filmy, je to vhodný způsob jak tomu SSDčku odlehčit a filmy ukládat raději na klasický pevný disk. SSD by totiž při běžném provozu neměl být téměř zaplněný, výrazně to pak snižuje jeho životnost.