hippeace

je morseova abeceda kód a nebo šifra?

z logiky věci vyplívá že je to druh kódování ale všude o morseovce píší jako o šifře ale učelem přeci není skrýt informace ale pouze je dát do formy lehce přenositelné dál …
Doplňuji:
Myslím si že o morseove abecede vim dost ale to že více jak polovina zdroju ji považuje za šifru mi prostě nešlo do hlavy děkuji za užitečné odpovedi
Reuef – ne není je to něco jiného :) šifra chce informaci utajit a kod ji jen mění tak aby byla informace přenositelná určitým mésiem
WWW – jasné morseovka jako kód se mohle ještě zašifrovat ale morseovka jako taková je prsotě kódování informací né šifrování

Nejlepší odpověď
annas

Máte pravdu. Jejím cílem není utajení textu, ale jeho převedení do určité podoby, která se dá přenášet dál.

Morseova abeceda – jednotlivé znaky se zaznamenávají v kódu, který se skládá z krátkých a dlouhých signálů. V psané podobě se používají tečky a čárky, jednotlivá písmena se oddělují šikmou čarou a slova se oddělují dvěma šikmými čarami.

Kód – systém znaků pro přenos nebo záznam informace; soustava smluvených znaků, zkratek a symbolů pro přístup k něčemu …

Podrobnosti v odkazu
http://www.kar­lin.mff.cuni.cz/~tu­ma/nciphers/ncip­hers1.pdf

Pomocí šifry se odesílatel snaží utajit obsah textu před nepovolanou osobou.
Šifra – smluvená značka pro utajené podávání zpráv.

Další odpovědi
DceFR

Podle mého názoru je to pouze kód, kterým je upravena informace pro možnost přenosu telegrafem nebo rádiem.

www

Morseova abeceda je domluvený systém teček a čárek, ze kterých se skládají všechna písmena, číslice a znaky, které se od sebe oddělují pomlkou. Lomítkem pouze v psaném textu, který se vždy používal jen zcela okrajově (primární bylo vždy radio). V tomto smyslu lze říci, že se jedná o mezinárodně smluvený ‚kód‘.
Ale celý text se při důležitých zprávách skutečně zakódoval (zašifroval) ručně podle tabulek nebo šifrovacími stroji tak, že jen adresát dokázal chaotickou změť písmen, číslic i znaků sečíst (dešifrovat).
Zkušenost i praxe, dělal jsem to několik let 😉
Doplňuji:
Oprava: ..přečíst.. Více najdeš lehce na netu.

Reuef

a neni sifra synonymum pro slovo kod ? viz knizka Sifra mistra Leonarda ktera byla prelozena i jako Davinciho kod…

bolak

Morseova abeceda je klasická substituční šifra, to je snad vidět na první pohled, tak nevím co tak řešíte :)

nonnel

A co když přeposíláš morseovkou zašifrovaný kód? Co je to po tom? Já bych to tak nepitval.

www

Myslím si, že jsem to objasnil zcela jasně.
Zpráva, poslaná morseovkou může být i zašifrována a takové zprávě se říká ‚šifra‘.
Příklad: obdržím výzvu k přijetí ‚šifry‘. Přepnu to na dešifrovací stroj a oznámím šifrantovi „přijde ti šifra“. Ten si vše přichystá a až na vše hotovo, teprve pak radista (já) oznámí připravenost k prijmu !
Možná cosi málo víš, ale toť hodně málo, sorry. 🙂
Jinak pokud máš pocit, že to víš sama, tak se příště neptej.