Maxxo

Je dobrý nápad pořídit kočce další kočku?

Mám 7 měsíční kočičí slečnu a napadlo mě jí pořídit domů kamarádku/kamaráda. Nevím ale jestli je to dobrý nápad. Většinu dne je doma sama. Internet taky uvádí spoustu informací např. kočka s kočkou se nebudou mít rády, kočka s kocourem se nebudou mít rádi, nejlepší je pořídit kotě, nejlepší je pořídit starší kočku. Chci někoho s kým by si mohla hrát. Je hodně akční. Musím taky podotknout, že ještě není vykastrovaná tak jestli třeba ještě nepočkat? Jaký bude pro kočičku nejlepší společník? Kočka nebo kocour? Kotě nebo dospělý?

Odpovědi
Rokio

Podle mě ne. Kočky (stejně i psi) by měli být spolu od mala, aby se dobře snášeli.

Disraeli

Jestli je to dobrý nebo špatný nápad, je na tobě. Nekupoval bych další zvíře JEN z toho důvodu, aby tvůj stávající mazlíček měl dalšího kamaráda. Spousta lidí má jen jednu kočku nebo jednoho psa a nepotřebují mít dalšího společníka. Důležité přece je, jestli TY chceš nebo nechceš dalčí kočku a jestli se o ni budeš (řádně) starat. Je to přece tvoje zodpovědnost.
Teda jako taky jsme kdysi pořizovali novou kočku, aby náš kocour měl „slečnu“, ale zároveň jsme chtěli víc koček a chtěli jsme pak i koťata, která by se jim narodila.

Že si na sebe cizí dospělá zvířata nezvyknou není pravda (dokonce i dospělý pes, který nebyl zvyklý na kočky si na ně může zvyknout). Jen je musíš umět „socializovat“ („zanimalizovat“? „zasmečkovat“?? :D Prostě začlenit). První je nechat ať se očichají, pak dávat bacha, aby na toho nového ten starší neútočil, moc neprskal/nesyčel – a vždycky ho okřiknout, když něco takového dělá. Než si na sebe zvyknou bude to chvíli, pár týdnů i nějaký ten měsíc. Nebudou ze dne na den kamarádi. Ani po jednom týdnu. Ale jakmile se již seznámí a budou spolu den, dva (max tři), tak už se pak nemusíš moc bát, že by na toho nového účelově útočil… Samozřejmě pokud se k němu přiblíží moc blízko, tak zasyčí nebo se po něm ožene (vyjímkou je chvíle kdy se oba živí – klidně z jedné misky; tam je primární jídlo), ale už ho nebude napadat z úmyslem ho zabít nebo odehnat nenávratně pryč. Každopádně máš kočku a ne kocoura, takže ta BY ani neměla napadat jinou kočku aby ji zranila či dokonce zabila.

Zpočátku si od sebe budou udržovat určtou vzdálenost, ta se postupně bude zmenčovat až na sebe zcela přestanou syčet a nakonec spolu budou i ležet, hrát si atd. Chovali jsme odjkaživa plno koček a párkrát jsme pořídili nová (cizí) koťata, když jsme zároveň měli ještě starého kocoura/kočku.
Jakmile i ten starší pochopí, že ten nový je taky tvůj mazlíček, že je stálou součástí domácnosti a jakmile jim budeš dávat společně žřát, tak si na sebe postupem času zvyknou. Pro ty starší je to ale téměř vždy trochu šok – a ten může přetrvávat i pár týdnů. Stále tomu nebudou tak nějak věřit, že je tam nějaká další kočka, kterou hladíš, krmíš a která je tam s nimi.
Pokud máš však na výběr, tak lepší bude určitě kotě. Jen musíš první den (nebo pár dnů) hlídat, aby ta strá té nové neublížila nebo ji někam nezahnala (hlavně pokud máš venkovní kočky).

Můžeš si projít nějaká videa, jak lidi „představovali“ svým kočkám nová (cizí) koťata: https://www.y­outube.com/re­sults?search_qu­ery=cats+meet­s+new+kitten
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=KliYgobIb­mk

Disraeli

Ještě jak já jsem byl malý, tak jsme měli kocoura, který si opravdu hodně a často toulal. Jednou, když byl pryč opravdu dlouho – a mysleli jsme, že už se nevrátí – tak jsme si pořídil nové kotě. Ale to se ten starý kocour vrátil (skoro po 2 letech) a to kotě zakousl. To kotě jsme měli cca měsíc, jednou jsme vyšli ven a leželo mrtvé pod stolem a starý kocour seděl kousek od něj.
Teoreticky, kdybychom je účelově „socializovali“ (kdyby se ten starý neztratil/netoulal nebo kdyby se vrátil dřív a my si pořídili nové kotě nebo bychom zavčas zporovali, že se vrátil – ještě než se zbavil „konkurence“), tak by si na sebe zvykli a ten starý by tomu novému neublížil. Akorát se musí dávat bacha, především prvních pár okamžiků jejich sektání a pak následující den, dva.
Pokud kočka (tedy kocour) ve svém teritoriu zpatří cizí kotě (které není jeho), tak ho klidně zakosune. A to nemusí být je ve vaší domácnosti, ale třeba v sousedství. U babičky takhle jeden sousedovic kocour zabil její koťata.