Avatar uživatele
steva38

Jaký trest mi hrozí za neplacení dluhu u VZP, MHD, banky atd.? Můžu jít do vězení?

Pujcky jsem splacel, ted na ne nemam. Co je uverovy podvod? Takze mne nehrozi trest vezeni? Dekuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 2969 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Hans51

Neschopnost splatit obecně není v soukromém právu důvodem pro trest odnětí svobody (tento druh sankce se vyskytuje výsostně v právu veřejném, konkrétně trestním, jakožto důsledek tzv. subsidiarity trestní represe). Jak správně poznamenal JájsemRaibek, úvěrový podvod je situací jinou, mimo vztah soukromoprávní.

=============­========================­====================
Ještě doplním, že sankci za nesplácení dluhu je možnost exekuce, tedy vymožení splnění povinnosti.

Upravil/a: Hans51

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
JájsemRaibek

Pokud jsi nespáchal úvěrový podvod, tak ne.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
tforro

U uvěrového podvodu by ti musel žalobce dokázat úmysl = uzavření úvěrové smlouvy i když víš,vzhledem k tvé situaci, že nebudeš mít na splácení. To, že teď nemáš na zaplacení neznámená, že se jedná o podvod.
Do vězení jít můžeš poté, co zmydlíš exekutora, který ti z důvodu neplacení přijde zabavit vybavení v domácnosti.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
McArthur

Neplacení dluhu je Tvůj velký problém do budoucnosti. Rozděl si ho ale na povinné platby státu a dluhy vůči soukromým osobám.

  1. Neplacení zdravotního pojištění, sociálního pojištění a daní je trestný čin

Vůči státu zaplať všechno co možná nejdřív, případně zajdi na VZP a vyjednej si splátkový kalendář.

  1. Neplacení závazků vůči soukromým i veřejným osobám trestný čin není, pokud se jedná o insolvenci či druhotnou platební neschopnost. Je ale jen ve Tvém zájmu, abys s věřiteli vyjednával o splátkovém kalendáři a snažil se předejít exekuci, která Tvé dluhy jen zvýší. Určitě je lepší za MHD zaplatit 1000 Kč na pokutě, než-li 10000 Kč za pokutu a poplatky soudu a exekutora.

Zdroj: http://www.da­narionline.cz/ar­chiv/dokument/doc-d9966v12843-trestny-cin-neodvedeni-dane-pojistneho-na-socialni-zabezpecen/?se­arch_query=$in­dex=867

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
LubosHa

Nedá mi to a musím se i po delší době vyjádřit. Odpověď správnou tu už máš. Ale z jakého důvodu nemůžeš splácet? Nesplácet půjčku je největší nesmysl co lze udělat, v důsledku přijdeš o hodně. Pokud ti exekuce hrozí, mohou ti pomoci různé firmy, třeba http://www.puj­ckavexekuci.cz/! Můžeš zkusit prodat i část svého majetku. Máš nemovitost? Prodej. A tak dále. Nebo se s věřitelem zkus na férovku domluvit. Ale hlavně před tím neutíkej!

před 2909 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání