steva38

Jaký trest mi hrozí za neplacení dluhu u VZP, MHD, banky atd.? Můžu jít do vězení?

Pujcky jsem splacel, ted na ne nemam. Co je uverovy podvod? Takze mne nehrozi trest vezeni? Dekuji.

Nejlepší odpověď
Hans51

Neschopnost splatit obecně není v soukromém právu důvodem pro trest odnětí svobody (tento druh sankce se vyskytuje výsostně v právu veřejném, konkrétně trestním, jakožto důsledek tzv. subsidiarity trestní represe). Jak správně poznamenal JájsemRaibek, úvěrový podvod je situací jinou, mimo vztah soukromoprávní.

=============­========================­====================
Ještě doplním, že sankci za nesplácení dluhu je možnost exekuce, tedy vymožení splnění povinnosti.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Pokud jsi nespáchal úvěrový podvod, tak ne.

tforro

U uvěrového podvodu by ti musel žalobce dokázat úmysl = uzavření úvěrové smlouvy i když víš,vzhledem k tvé situaci, že nebudeš mít na splácení. To, že teď nemáš na zaplacení neznámená, že se jedná o podvod.
Do vězení jít můžeš poté, co zmydlíš exekutora, který ti z důvodu neplacení přijde zabavit vybavení v domácnosti.

McArthur

Neplacení dluhu je Tvůj velký problém do budoucnosti. Rozděl si ho ale na povinné platby státu a dluhy vůči soukromým osobám.

  1. Neplacení zdravotního pojištění, sociálního pojištění a daní je trestný čin

Vůči státu zaplať všechno co možná nejdřív, případně zajdi na VZP a vyjednej si splátkový kalendář.

  1. Neplacení závazků vůči soukromým i veřejným osobám trestný čin není, pokud se jedná o insolvenci či druhotnou platební neschopnost. Je ale jen ve Tvém zájmu, abys s věřiteli vyjednával o splátkovém kalendáři a snažil se předejít exekuci, která Tvé dluhy jen zvýší. Určitě je lepší za MHD zaplatit 1000 Kč na pokutě, než-li 10000 Kč za pokutu a poplatky soudu a exekutora.

Zdroj: http://www.da­narionline.cz/ar­chiv/dokument/doc-d9966v12843-trestny-cin-neodvedeni-dane-pojistneho-na-socialni-zabezpecen/?se­arch_query=$in­dex=867

LubosHa

Nedá mi to a musím se i po delší době vyjádřit. Odpověď správnou tu už máš. Ale z jakého důvodu nemůžeš splácet? Nesplácet půjčku je největší nesmysl co lze udělat, v důsledku přijdeš o hodně. Pokud ti exekuce hrozí, mohou ti pomoci různé firmy, třeba http://www.puj­ckavexekuci.cz/! Můžeš zkusit prodat i část svého majetku. Máš nemovitost? Prodej. A tak dále. Nebo se s věřitelem zkus na férovku domluvit. Ale hlavně před tím neutíkej!