mikik

Jaký je rozdíl mezi wi-fi modemem a wi-fi routerem?

Za odpověď předem děkuji.

Odpovědi
Arne1

WiFi modem = neznám takové zařízení, ale dalo by se tak říct kombinaci telefonního modemu (DSL, ADLS, VDSL) s WiFi AP. Taková kombinace by už také obsahovala funkci routeru.

WiFi AP (přístupový bod) = zařízení, které stávající drátovou síť rozšíří i pro bezdrátová zařízení, jejich způsob práce neovlivňuje (když siťové připojení umí poskytnout adresu jen například třem zařízením, WiFi AP tento počet nezvýší)

WiFi router: router je zařízení, které k jedné adrese v Internetu dokáže připojit více jak jedno zařízení (takzvaný překlad adres, NAT). Když je k tomu WiFi, tak to jen znamená, že kromě drátových přípojek ještě obsahuje WiFi AP (přístupový bod). Připojuje se k datové síti. K telefonní síti by se dal připojit jen v kombinaci s telefonním modemem (ADSL a pod).

mosoj

Ale, ale. Jednoduše řečeno:
Modem je zařízení které zprostředkovává přenos dat po lince.
Router je pak zařízení které umožňuje přenos těchto dat bezdrátově.
Většinou jsou tyto funkce spojené v jedno zařízení.

Do podrobností nemá smysl zacházet. Je to dost složité.

Já mám od O2 (bohužel) modem VDSL a zároveň je to router.

Arne1

mosoj: píšeš blbosti, radši nepiš nic. Router sám o sobě nemá s bezdrátem vůbec nic společného, klidně si můžeš koupit / postavit router bez WiFi.
WiFi router jsou dvě zařízení v jedné škatuli.
Modem se používá u telefonních linek, mění způsob přenosu co je na telefonních linkách na způsob přenosu po počítačových drátech. Opět může a nemusí být kombinovaný s bezdrátem (WiFi).